Forum Discuţii juridice Executare silită Pot solicita executorului copie a dosarului de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Pot solicita executorului copie a dosarului de executare?

Sunt in executare silita din anul 2014. Azi am primit publicatia de vanzare al apartamentului in care locuiesc si s-a stabilit primul termen al licitatiei, 06.04.2016. Cred ca a trecut ceva timp de cand executorul a facut acte in dosar. Pot solicita executorului copierea intregului dosar de executare? Care este baza legala pentru a cere acest lucru? Presupun ca ma adresez acestuia cu o cerere scrisa, nu ?
~ Conținut șters la cerere ~
Eu personal l-am contactat, mi s-a dat voie sa rasfoiesc dosarul, iar cand am cerut copie dupa dosar mi -a spus ca se poate, contra cost(in functie de cat de gros este dosarul, costurile pot fi mari)

Aveti toate drepturile de a verfica si copia dosarul daca sunteti debitor.

Eu nu i-as lasa sa mi vanda casa.

Am reusit sa desfiintez - anulez executarea silita, pe ultima suta de metri! Se stabilise deja cumparatorul, urma sa se intocmeasca actul de adjudecare.

Multumesc frumos pentru raspuns.
cum ati reusit? ce ati gasit in dosar? spuneti-mi va rog cum ati facut?
Am facut contestatie la executare:

Impotriva oricarui act de executare silita puteti formula contestatie la executare.

Daca este vb despre un credit neachitat, cu siguranta (creanta) suma pusa in executare nu este certa, lichida si exigibila.

Mai sunt si exceptiile: perimarea, prescrierea etc. NU VA LASATI pentru ca sigur exista impedimente legale si e pacat sa ramaneti fara casa!!

V am lasat si mesaj, verificati casuta. Daca este vb despre bancile cu care am avut eu probleme va pot oferi cererile mele sa va inpirati.