Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul mi-a blocat contul fără să fiu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul mi-a blocat contul fără să fiu înștiințat în vreun fel. Nu trebuia să primesc o citație acasă?

Am avut un credit la o banca si nu am reusit sa platesc. Apoi am primit de la executor acele hartii si au blocat contul in care primesc salariu. Teoretic nu trebuia sa primesc vreo citatie acasa ..precum ca sunt dat in judecata?
Manuela Rășină, administrator
Nu. Cererea de încuviințare a executării silite se judecă fără citarea părților. Blocarea contului este legală dacă ați primit de la executor ÎNCHEIEREA de executare silită.
Dapix, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
vedeti pe portalul instantei de judecata cine a cerut incuviintarea executarii silite si formulati in termen contestatie la executare silita, daca aveti motive.
Dar dvs nu stiti cum se cheama banca unde ati facut imprumut ?
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu cred că vă cere onorariul executorul judecătoresc.

Aveți dreptul să cereți xerocopierea dosarului execuțional, dar contra cost. Costă 1 LEU pagina copiată.

În termen de 5 zile este obligat să vă înmâneze copia dosarului. Legea îl obligă numai dacă îi plătiți fotocopierea.