avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul mi-a blocat contul fără să fiu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul mi-a blocat contul fără să fiu înștiințat în vreun fel. Nu trebuia să primesc o citație acasă?

Am avut un credit la o banca si nu am reusit sa platesc. Apoi am primit de la executor acele hartii si au blocat contul in care primesc salariu. Teoretic nu trebuia sa primesc vreo citatie acasa ..precum ca sunt dat in judecata?
Ultima modificare: Joi, 26 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:19, 26 Septembrie 2019
Nu. Cererea de încuviințare a executării silite se judecă fără citarea părților. Blocarea contului este legală dacă ați primit de la executor ÎNCHEIEREA de executare silită.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Septembrie 2019
Dapix, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
vedeti pe portalul instantei de judecata cine a cerut incuviintarea executarii silite si formulati in termen contestatie la executare silita, daca aveti motive.
Dar dvs nu stiti cum se cheama banca unde ati facut imprumut ?
Ultima modificare: Joi, 26 Septembrie 2019
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu cred că vă cere onorariul executorul judecătoresc.

Aveți dreptul să cereți xerocopierea dosarului execuțional, dar contra cost. Costă 1 LEU pagina copiată.

În termen de 5 zile este obligat să vă înmâneze copia dosarului. Legea îl obligă numai dacă îi plătiți fotocopierea.

Alte discuții în legătură

Executare silita fara notificare doar_dana doar_dana Buna ziua, am primit o notificare din partea bancii de la care imi primesc pensia, cum ca s-a facut poprire pe conturi de catre un executor judecatoresc. Deja ... (vezi toată discuția)
De unde aflu - stadiu cerere de executare silita chitoiu chitoiu Servus . Intrebare simpla , de unde pot afla daca a fost depusa cererea de executare silita si eventual aprobata ? Multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Cheltuieli executare silita ContSters413966 ContSters413966 Buna! am primit o adresa de la judecatorie unde scrie ca trebuie sa achit taxa pt xero copiere a dosarului executional, dar nu scrie unde se plateste.In ... (vezi toată discuția)