Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura storno
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura storno

Salutare,

Va rog daca se poate sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie. Am o factura de storno in luna ianuarie 2016 cu cota de tva 24%, iar pe aceasta factura este stornat un produs din anul 2015. Este corecta aceasta factura cu cota de tva 24% ? Cum o introduc in contabilitatea?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Este corecta factura de stornare cu TVA de 24%, daca asa a fost factura initiala. In contabilitate se inregistreaza exact cum ati inregistrat factura in negru, numai ca acuma o inregistrati cu semnul minus.