Forum Discuţii juridice Executare silită Ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Executare silită

Ajutor public judiciar

Buna seara

As dori o lamurire cu privire la aspectul acordarii de ajutor public judiciar.

Sunt creditor intrun dosar de executare silita dar nu mai detin sume de bani pentru a le avansa executorului judecatoresc si expertului.( sunt somer fara indemnizatie- zero venituri)
Am inteles ca ca pot face o cerere de ajutor public judiciar, unde fac cererea ? in instanta sau catre executor ?

Va multumesc
In cazul ajutorului public judiciar solicitat pentru punerea în executare a unei hotărâri, cererea este de competenţa instanţei de executare.
Cererea se va depune la instanta.
Instanta de executare fiind executorul judecatoresc ? in cazul prezentat mai sus,procedura de executare este deja inceputa.
Antik, utilizator
am fost la judecatorie azi, cat pe aici sa-mi primeasca cererea..mi-a si inregistrat-o. Apoi am retras-o pt. ca ,mai intai este necesar deschiderea unei actiuni in speta in care soliciti aj.pbl.jud.....in cazul meu contestatie la executare.

deci pe calea cont.la exec. sa solicit lamurirea intelesului, intinderii sau aplicarii titlului executoriu , asa de ochii lumii,caci nu doresc suspendare sau sa atac vreun act de executare, ca sa pot introduce cererea de aj. pbl judiciar...... O magarie de lege ...emigrez in Africa.

Sa se inteleaga, executorul si-a facut treaba ireprosabil vinovatul sunt eu ca am venituri 0 lei :(

Cred ca nenea executor va emite o incheiere si va spune ca intrerupe temporar executarea deoarece ,creditorul nu avanseaza cheltuielile . ...Inseamna ca atunci pot ataca cu contestatie si depune cererea de ajutor ?