Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesirea din tara cu minorul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesirea din tara cu minorul

Pe scurt, intrebarea vizieaza daca parintele la care nu s-a stabilit domiciliul minorului se poate deplasa in strainatate cu minorul in baza hotararii judecatoresti prin care domiciliul minorului s-a stabilit la celalalt parinte pentru a duce copilul acestuia din urma.

Date problemei sunt urmatoarele:

S-a hotarat un program de vizita in timpul unui proces de divort care a durat mai multi ani.
Hotararea s-a dat pe fond si nu pe ordonanta presedintiala.
Conform dispozitivului sentintei s-a hotarat:

Admite cererea. Stabileşte program minimal de vizitare al minorei ,de către reclamantă , după cum urmează: - în fiecare lună , sâmbătă ora 10,00- 16.00 şi duminică ora 11,00 -16.00 , (a doua săptămână şi a treia săptămână ) , la domiciliul pârâtului , pentru joacă şi plimbare ; - o lună în vacanţa în vacanţa de vară ,15.07 - 15.08 cu luarea minorei din domiciliul pârâtului , la domiciliul mamei din România şi obligaţia de a o readuce în domiciliul tatălui şi posibilitatea acestuia ca din două în două săptămâni s-o viziteze pe minoră , la domiciliul mamei din România . Obligă pârâtul să respecte programul de vizită minimal sus menţionat . Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare.

Mama a vrut sa duca copilul in strainatate atunci cand trebuia conform hotararii dar nu s-a putut din motive legate de culpa exclusiva a tatalui, care este posibil sa nu fi vrut sa ii vina inapoi copilul la acea vreme.

Lasand la o parte acest aspect, se ridica intrebarea daca mama, in conditiile in care a fost obligata prin hotararea judecatoreasca sus mentionata sa duca copilul in strainatate, dar nu s-a putut la acea vreme din culpa exclusiva a tatalui va putea duce copilul acum in strainatate in conditiile in care copilul refuza sa mearga in strainatate la tatal sau deoarece intre timp tatal a obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care s-a stabilit domiciliul minorului in strainatate la domiciliul sau, al tatalui ( ca sa se inteleaga mai clar).

Deci, intrebarea care se ridica este urmatoarea:
Poate iesi din tara mama cu copilul pentru a-l duce la tatal sau in baza hotararii judecatoresti definitive si irevocabile prin care s-a stabilit domiciliul minorului la tatal sau in strainatate?

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Deci, intrebarea care se ridica este urmatoarea:
Poate iesi din tara mama cu copilul pentru a-l duce la tatal sau in baza hotararii judecatoresti definitive si irevocabile prin care s-a stabilit domiciliul minorului la tatal sau in strainatate?

Parerea mea e ca nu poate pentru ca la frontiera n-o sa stea nimeni sa analizeze hotararea, o sa-i ceara declaratia acord.

se ridica intrebarea daca mama [...] va putea duce copilul acum in strainatate in conditiile in care copilul refuza sa mearga in strainatate la tatal

Si cum il obliga daca nu vrea?
Iar mama vrea sa-l duca, sau nu? Si cum de n-a cerut schimbarea domiciliului, asta mi se pare tare ciudat.
Nu poate iesi din tara in baza acelei hotarari, pentru ca nu are documentele necesare ca sa paraseasca tara impreuna cu minorul.
Dar ar putea obtine (relativ repede) o hotarare de suplinire a acordului tatalui.

Va mulțumesc pentru răspunsuri.
Sunt de acord cu cele menționate mai sus.

Practic numai tatal are dreptul de a scoate din tara copilul în baza hotărârii judecătorești prin care s-a stabilit domiciliul minorului la domiciliul sau din străinătate.
Din ce scrie pe site-ul Politiei de Frontiera nici tatal nu poate.
(presupun ca in hotarare scrie ce ati redat mai sus si nu altceva, respectiv nu e suplinit acordul mamei la trecerea frontierei catre tara de domiciliu)
mirebire, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

S-a hotarat un program de vizita in timpul unui proces de divort care a durat mai multi ani.
Hotararea s-a dat pe fond si nu pe ordonanta presedintiala.
Conform dispozitivului sentintei s-a hotarat:

Admite cererea. Stabileşte program minimal de vizitare al minorei ,de către reclamantă , după cum urmează: - în fiecare lună , sâmbătă ora 10,00- 16.00 şi duminică ora 11,00 -16.00 , (a doua săptămână şi a treia săptămână ) , la domiciliul pârâtului , pentru joacă şi plimbare ; - o lună în vacanţa în vacanţa de vară ,15.07 - 15.08 cu luarea minorei din domiciliul pârâtului , la domiciliul mamei din România şi obligaţia de a o readuce în domiciliul tatălui şi posibilitatea acestuia ca din două în două săptămâni s-o viziteze pe minoră , la domiciliul mamei din România . Obligă pârâtul să respecte programul de vizită minimal sus menţionat . Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare.

Da, in baza acestei sentinte mama nu a putut iesi din tara cu copilul pentru a-l duce in strainatate asa cum a dispus instanta.
Politia de frontiera a spus ca nu se poate.
Si evident ca nu a putut duce copilul in strainatate la acea vreme intrucat nu se putea in mod obiectiv.

Tatal s-a tot plans la proces prin avocat ca nu i-a fost dus copilul si probabil toate instantele au inteles acest lucru, in sensul ca nu se putea duce copilul in strainatate.Nu stiu daca a inteles si Curtea de Apel conform dispozitivului care va fi expus in cele ce urmeaza.Posibil sa fi inteles, dar in acest moment nu pot afirma nici ca a inteles nici ca nu a inteles deoarece nu stiu...

Dar, in afara de hotararea cu programul de vizita ( ce sus indicata) mai exista hotararea sau hotararile din procesul de divort unde s-a intamplat astfel:

Judecatoria:

Admite cererea principală în parte. Admite cererea reconvenţională precizată Desface casatoria incheiata intre parti la data de (.....) si inregistrata in Registrul Starii Civile al Primariei Sector x sub nr. xxx, din culpă comună. Reclamanta pârâtă va reveni la numele avut anterior Dispune exercitarea autorităţii părinteşti pentru minora ,ns.la , in comun de către ambii părinţi. Stabileste domiciliul minorei la domiciliul tatălui. Obliga reclamanta pârâtă la plata sumei de 187,5 lei,cu titlu de contribuţie lunara de intretinere in favoarea minorei , incepind cu data de 07.09..2012 si până la majorat Compensează chelt.de judecată Cu apel în 30 zile de la comunicare. Pron.în şed.publică ,azi (........)

Tribunalul:

Admite apelul . Schimbă în parte sentinţa civilă nr. (....) pronunţată de Judecătoria Sectorului 6 Bucureşti în sensul că: Admite cererea principală. Admite în parte cererea reconvenţională. Stabileşte domiciliu minorei AB la domiciliul reclamantei. Obligă pârâtul la plata sumei de 800 lei lunar cu titlu de contribuţie la întreţinerea minorei, de la data introducerii acţiunii (-----.2012) şi până la majoratul beneficiarului contribuţiei de întreţinere. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei apelate.

Curtea de Apel:

Admite recursul. Modifică decizia de apel, în sensul că: Înlătură dispoziţia privind stabilirea domiciliului mninorei la reclamantă. Modifică dispoziţia referitoare la plata pensiei de întreţinere, în sensul că mama reclamantă rămâne obligată la plata pensiei în cuantum de 187,5 lei pe perioada 07.09.2012 - 15.07.2013 şi o obligă să plătească pensie de întreţinere minorei, în cuantum de 262,5 lei începând cu -----.2016 (data pronunţării deciziei)până la majoratul minorei. Modifică dispoziţia referitoare la plata pensiei de întreţinere în cuantum de 800 lei, stabilită în sarcina tatălui în sensul că această obligaţie îi revine pe intervalul (XXXXXX). Menţine celelalte dispoziţii ale deciziei şi sentinţei. Ia act că recurentul şi-a rezervat dreptul de a solicita cheltuieli de judecată pe cale separată. Respinge cererea intimatei de acordare a cheltuielilor de judecată, ca nefondată. Irevocabila.
__________________________________________________________________

Eu intrebam daca in baza hotararii data de instanta de recurs, respectiv Curtea de Apel, si a celei de la judecatorie impreuna cu hotararea pe programul de vizita mama poate iesi cu copilul din tara ca sa il duca la domiciliul tatalui.

Tatal pare ca poate duce copilul la domiciliul sau din strainatate in baza hotararii pronuntata de Curtea de Apel, hotarare prin care ramane valabila sentinta pronuntata de judecatorie.
Inca nu sunt sigur, dar asa se poate aprecia la o prima vedere.

Sigur ca, ar fi foarte util de lamurit sub aspect juridic si daca tatal ar putea iesi in mod legal cu copilul din tara in mod sigur in baza hotararii pe care o are, deoarece ar putea sa existe ceva probleme juridice.
Deocamdata nu stiu ce parere are autoritatea de frontiera sub acest aspect.

In acest moment, pe mine ma interesa referitor la mama deoarece ea este obligata conform hotararii pe program de vizita sa duca copilul in strainatate si sunt curios daca poate iesi din tara cu minorul in baza hotararii pe care a obtinut-o tatal in favoarea lui.

Adica daca hotararea data in favoarea tatalui pe stabilirea domiciliului minorului la el, ajuta mama sa iasa cu copilul din tara ca sa duca ea copilul in strainatate?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat