Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dovada venituri din pariuri pentru banca
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dovada venituri din pariuri pentru banca

Am depasit recent un anumit plafon al bancii si am fost chemat sa depun o declaratie in legatura cu provenienta banilor. Acolo mi s-a recomandat sa atasez si o dovada, preferabil care atesta platile facute de catre casa de pariuri. Problema este ca acea casa de pariuri la castiguri nu a eliberat nici o chitanta la plata castigurilor. Mentionez ca este vorba de o casa offline, nu pe internet. Am fost la acea casa de pariuri, dar au spus ca procedura lor nu implica emiterea unui bon pentru plata castigurilor ci doar pentru incasare. Ce pot face in acest caz? Pot avea probleme cu oficiul pentru spalarea banilor daca banca raporteaza ceva suspect? Declaratiile anaf pentru castigurile din pariuri offline nu sunt necesare, impozitarea se face la sursa. Nu vreau sa fiu in ilegalitate. Pareri?
parerea mea:

1) pe viitor sa faci copii XEROX la biletele castigatoare ca sa fie dovada ca ai castigat.
2) la banca la sume mai mici sub 10 000 lei poti face declaratie ca ai castigat din pariuri, si de la casa de pariuri poti cere o adeverinta din care sa rezulte ce castiguri aproximative ai avut.

din cate stiu si la cazinouri, sali de jocuri nu primesti chitanta pentru sumele castigate.

acum ai si tu grija despre ce sume este vorba. daca sunt sume mari peste 10 000 EURO ar trebui sa te blindezi cu hartii si totul sa fie legal.

Succes!