Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fundamentare in legislatia europeana pentru HG 28/2008
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fundamentare in legislatia europeana pentru HG 28/2008

Buna ziua!

Poate cineva sa ma directioneze catre echivalentul in legislatia comunitara si/sau fundamentarea HG nr. 28/2008 pentru aprobarea conţinutului–cadru al documentaţiei tehnico-economice aferente investiţiilor publice, precum şi a structurii şi metodologiei de elaborare a devizului general pentru obiective de investiţii şi lucrări de intervenţii?

Va multumesc!
Legătura între priorităţile comunitare, pe de o parte, şi între cele ale programului naţional de reformă, pe de altă parte sunt fundamentate, verificate si aprobate in acord cu Regulamentul Consiliului nr. 1083 din 2006, prin care este stabilită o strategie de dezvoltare printr-un set de priorităţi coerente, finanţate din unul din Fondurile Structurale si de Coeziune.

HOTARARE nr. 28 din 9 ianuarie 2008 privind aprobarea continutului-cadru al documentatiei tehnico-economice aferente investitiilor publice, precum si a structurii si metodologiei de elaborare a devizului general pentru obiective de investitii si lucrari de interventii
abroga
-HOTARARE nr. 1.179 din 24 octombrie 2002 privind aprobarea Structurii devizului general si a Metodologiei privind elaborarea devizului general pentru obiective de investitii si lucrari de interventii
si are la baza
- HOTARIRE Nr. 592 din 2 noiembrie 1993 *** Republicata pentru aprobarea Regulamentului privind procedurile de organizare a licitatiilor, prezentarea ofertelor si adjudecarea investitiilor publice
- HOTARARE nr. 267 din 8 aprilie 1999 privind modificarea Hotararii Guvernului nr. 592/1993 pentru aprobarea Regulamentului privind procedurile de organizare a licitatiilor, prezentarea ofertelor si adjudecarea investitiilor