Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar sedinte in cadrul cercetarii disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar sedinte in cadrul cercetarii disciplinare

Buna ziua,
1. Este stipulat undeva cate sedinte poate contine o cercetare disciplinara prealabila ?
2. In caz ca pentru elucidarea faptelor sunt necesare mai multe sedinte de cercetare disciplinara , angajatul trebuie sa fie convocat la toate ?
3. In caz ca a fost convocat doar la doua din trei, care este consecinta legala si bazata pe ce temei legal ?
Multumesc
1. Este stipulat undeva cate sedinte poate contine o cercetare disciplinara prealabila ?

Asa ceva trebuie sa fie mentionat in reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului.

2. In caz ca pentru elucidarea faptelor sunt necesare mai multe sedinte de cercetare disciplinara , angajatul trebuie sa fie convocat la toate ?

Da, angajaturl trebuie sa fie convocat la toate sedintele comisiei de disciplina.

3. In caz ca a fost convocat doar la doua din trei, care este consecinta legala si bazata pe ce temei legal ?

Lipsa convocarii si lipsa de aparare , se pot invoca.

art.251 C.mun.
....
(2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Exista vreun termen in care trebuie sa se faca aceasta convocare ? Ma refer daca legislatia stipuleaza cu cate zile inainte de cercetarea disciplinara trebuie convocat angajatul ?
Nu exista niciun astfel de termen mentionat in legislatie.

Chiar dacă textul legal - art.252 alin.2 C.mun. - nu prevede un termen în care să fie realizată convocarea, având în vedere scopul acesteia, respectiv pregătirea şi formularea apărării salariatului, acesta trebuie să fie un termen rezonabil.