Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara, procedura instiintare salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara, procedura instiintare salariat

Buna ziua,
in cazul in care am un salariat caruia doresc sa-i fac cercetare disciplinara, cum il instiintez?personal sau prin posta?
in scris.
Conform art.251 alin.2 C.mun., in vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

Convocarea la cercetarea disciplinara se poate trimite salariatului prin scrisoare recomandata la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta angajatorului, in ipoteza refuzului primirii convocarii sau a lipsei salariatului din unitate.

Comunicarea convocatorului prin serviciile poştale, cu scrisoare recomandată cu dovadă de primire, sau înmânarea convocării personal şi atestarea primirii prin semnătură, pe un alt exemplar, sunt fară îndoială modalităţi de comunicare care nu pot fi contestate. ( C.A. Bucureşti, s. a VII-a civ., confl. muri. şi asig. soc., dec. nr. 5303/R/08.10.2012)