avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Convocator cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Convocator cercetare disciplinara

Buna ziua,
Fiind in timpul serviciului am fost chemat la HR pentru a lua la cunostiinta despre convocatorul la comisia disciplinara pentru o presupusa fapta.
Dupa ce am semnat de luare la cunostiinta, colega de la HR a luat formularul cu convocatorul. I-am precizat ca am si eu nevoie de un exemplar, deoarece doresc sa ii prezint avocatului pentru o cat mai buna aparare in fata comisiei.
Aceasta a refuzat sa-mi inmaneze si mie macar o copie a respectivului convocator. Pentru a fi sigur i-am trimis un mail prin care solicit respectivul document. Raspunsul a fost ; "Pentru a beneficia de copii ale unor documente interne va rog sa va prezentati in timpul programului de lucru cu publicul la biroul HR Administrativ si sa faceti o cerere scrisa in acest sens".
Este corect sa se procedeze asa ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:31, 5 Octombrie 2019
1. In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

2. Procedura cercetarii disciplinare - modul, cum se efectueaza ,etape, drepturi si obligatii etc. - ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Octombrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.
Inteleg ca angajatorul nu are obligatia sa-mi si inmaneze Convocatorul sau o copie a acestuia ?


Cornel Vasile a scris:

1. In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

2. Procedura cercetarii disciplinare - modul, cum se efectueaza ,etape, drepturi si obligatii etc. - ar trebui sa se regaseasca in contractul colectiv de muncă aplicabil sau in regulamentul intern.

Convocarea se inmaneaza salariatului ...
Se inmaneaza salariatului doar la solicitarea acestuia, asa cum am primit mail-ul, sau e obligatia angajatorului ?
Care sunt consecintele neinmanarii ?
In opinia mea, este o obligatie a angajatorului.

Conform art.251 alin.2 C.mun., in vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.

Convocarea la cercetarea disciplinara se poate trimite salariatului prin scrisoare recomandata la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta angajatorului, in ipoteza refuzului primirii convocarii sau a lipsei salariatului din unitate.

Comunicarea convocatorului prin serviciile poştale, cu scrisoare recomandată cu dovadă de primire, sau înmânarea convocării personal şi atestarea primirii prin semnătură, pe un alt exemplar, sunt fară îndoială modalităţi de comunicare care nu pot fi contestate. ( C.A. Bucureşti, s. a VII-a civ., confl. muri. şi asig. soc., dec. nr. 5303/R/08.10.2012)

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara, procedura instiintare salariat alinapencu alinapencu Buna ziua, in cazul in care am un salariat caruia doresc sa-i fac cercetare disciplinara, cum il instiintez?personal sau prin posta? (vezi toată discuția)
Copiat date confidentiale dhaneeey dhaneeey Angajatorul mi-a accesat adresa personala de e-mail (fara acordul meu - parola ramasese memorata in browser) si acolo a gasit anumite documente confidentiale ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara pap pap Un angajat a primit un document în care scrie asa În vederea demarării procedurii de cercetare disciplinara ca urmare a rapoartelor declarațiilor depuse ... (vezi toată discuția)