Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fisa medicala
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fisa medicala

Buna ziua. Am angajat o persoana in noiembrie 2015,iar in februarie 2016 a plecat de la firma. Acum, in martie doreste sa se angajeze din nou. Trebuie refacuta fisa pentru medicina muncii ? Cea de la angajarea precedenta este valabila un an de zile.. Mentionez ca se angajeaza pe acelasi post. Multumesc.
Da fisa medicala trebuie refacuta deoarece figureaza ca si o persoana nou angajata.(L)
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-Art.15 Examenul medical la angajarea in munca se efectueaza pentru:
a) lucratorii care urmeaza a fi angajati cu contract individual de munca pe perioada determinata sau nedeterminata;
b) lucratorii care isi schimba locul de munca sau sunt detasati in alte locuri de munca ori alte activitati;
c) lucratorii care isi schimba meseria sau profesia.
In cazul dvs. este vorba de semnarea unui nou CIM.