Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... atributii administrator judiciar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

atributii administrator judiciar

Buna ziua,

Azi am fost la administratorul judiciar al firmei si ne-o atras atentia ca trebuie sa intocmim declaratiile la finante pentru firma aflata in insolventa pentru lunile mai, iunie si iulie. La aceasta firma nu mai exista decat 2 angajati, unul care urmeaza sa se pensioneze si unul in concediu de crestere a copilului. Celorlati li s-a desfacut contractul cu data de 01.05.2009 la cererea administratorului judiciar( sa nu fie alte cheltuieli) . Ce vreau eu sa stiu este cine are obligatia depunerii declaratiilor si intocmirii actelor contabile din moment ce orice act intocmit trebuie stampliat si semnat de adm. judiciar? Mie mi se pare ca adm. judiciara cam abuzeaza(si ne tot ameninta ca introduce plangere sa fim amendati ca nu le depunem.
Ca sa nu fie confuzii eu lucrez la o alta firma care are acelasi administrator ca si cea intrata in insolventa si am tot dus actele de care a avut nevoie adm. judiciara.

Multumesc mult pentru ajutor.
daca a fost numit un administrator judiciar inseamna ca ar trebui sa existe si un administrator special, pe perioada de observatie (inainte de deschiderea falimentului sau de adoptarea unui plan de reorganizare).
administratorul special trebuie sa indeplineasca aceste obligatii.
in general administratorul societatii este desemnat administrator special.
in concluzie, nu va asteptati ca administratorul judiciar sa depuna acele declaratii.
teoretic daca s-a ridicat dreptul de administrare al debitorului atunci adm judiciar raspunde pentru tinerea contabilitatii in conformitate cu legea 82 , inclusiv intocmirea si depunerea deconturilor si a declaratiilor.
dpdv practic numai asta nu o sa faca !!
Oricum daca nu are competente in acest domeniu poate sa angajeze o persoana de specialitate care v-a fi platita tot din averea debitoarei