Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluare angajat ca neperformant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluare angajat ca neperformant

Buna Ziua,

Sunt angajat la o companie multinationala cu sediul in Bucuresti de aproape 11 ani, pe functia de programator, la nivelul

de expert (cel mai inalt nivel pe post). Compania are stabilite in regulamentul de ordine interiora: o evaluare finala in

luna februarie a anului (pt anul anterior) si o evaluare intermediara in luna iulie a anului in curs (pentru jumatate de

an).
In anul 2015 luna februarie, la evaluarea anterioara am fost evaluat in categoria D (categoriile sunt de la A la E-cea mai

slaba). Ar fi trebuit sa urmeze un plan de dezvoltare, dar nu a existat, in schimb am primit verbal propunerea de a-mi

schimba postul pe un post de dezvoltare template-uri, in alta echipa, dar am ales sa continui pe acelasi post.
Evaluarea intermediara din iulie 2015 NU s-a sustinut, cu argumentul ca in acea perioada am fost in concediu, desi aceasta

ar fi ajutat foarte mult la a observa cum ma situez la indicatorii de performanta pe jumatate de an. In luna octombrie am

fost mutat intr-o alta echipa, pe acelasi post, cu recomandari bune, cu scopul de a ajuta colaborarea intre cele 2 echipe.
In februarie acest an, am fost invitat la evaluarea anuala pe activitatea din 2015, si am fost incadrat in categoria E

(neperformanta). A urmat o discutie comuna cu departamentul de HR in care am solicitat contestarea evaluarii. S-a mers mai

departe cu re-evaluarea la urmatorul nivel de management, care a sustinut ca sunt in continuare de categ E pe nivelul meu

de senioritate. Am inteles ca am acum optiunea de a solicita o evaluare independenta in companie, ceea ce am si solicitat

si se voi primi raspuns cat de curand.
Procedura de evaluare in cazul meu contine indicatori de incarcare (workload), calitate a muncii prestate dar si evaluarea

directa a managerului.

Am procedat corect ? Ce solutii, ce sanse as avea pentru a evita desfacerea CIM ?
Ca nereguli, abuzuri, constat ca nu s-a respectat regulamentul de ordine interioara si procedura de evaluare a angajatilor,

astfel:
- in urma calificativului D stabilit in februarie 2015, trebuiau sa existe 1-2 perioade (3-6luni) de monitorizare si

evaluare a imbunatatirii calificativului respectiv
- trebuia sa se sustina o evaluare intermediara in luna iulie a anului 2015
- evaluarea initiala din luna februarie 2016 trebuia sa fie sustinuta de actualul manager (eu fiind mutat in noua echipa in

octombrie), in schimb a fost sustinuta de vechiul manager

Nerespectarea procedurii prin actiunile de mai sus, nu duc la invalidarea evaluarii mele actuale? Ce impact au ?

Pe parcursul contestatiei, observatiile mele nu au fost luate in seama pana acum, pe diverse motive, desi majoritatea sunt

corecte si de natura sa influenteze calificativul meu final.

Desi in CCM nu este specificat, intr-o discutie formala cu HR, s-a pus in discutie o eventuala incetare a CIM cu acordul

partilor si acordarea de salarii compensatorii. Se simt cumva vinovati si vor sa scape?!

Ce imi puteti recomanda? Cum sa continui?

Multumesc mult.
Mai degrabă caută pe cineva cu un salariu mult mai mic la aceeași muncă. Cred că ar fi mai bine să căutați altă companie și apoi să vă răfuiți cu aceștia de acum.
Procedura evaluarii si a contestarii acesteia o regasiti in Reg.Intern, ati veriifcat daca a fost respectata?

Desi in CCM nu este specificat, intr-o discutie formala cu HR, s-a pus in discutie o eventuala incetare a CIM cu acordul
partilor si acordarea de salarii compensatorii. Se simt cumva vinovati si vor sa scape?!

Ce imi puteti recomanda? Cum sa continui?

Probabil evita concediere pentru necorespundere profesionala a dvs , situatie in care ambele parti , in cazul unei contestatii, au sanse egale atat de castig , cat si de pierdere.

Acordare de salarii compensatorii este avantajoasa in situatia unei incetarii a c.i.m. cu acordul partilor .. dar depinde si cate ..
Ca salarii compensatorii, probabil se vor propune maxim 5-6, inca nu au specificat, probabil e in discutie si la ei.
Ei au si standardul ISO 9001 cu care intra in conflict, tinand cont ca nu au respectat procedurile.

Sincer sa fiu, nu cred ca vor desface CIM in urma evaluarii, pentru ca au prea multe nereguli in procesul de evaluare.

Daca ajung la rafuieli cu ei, nu stiu daca merita, si daca voi castiga mai mult de cele 5-6 salarii compensatorii... sau voi pierde.

Ce ziceti ?

Multumesc mult.
Nimeni nu va poate spune rezultatul final al conflictului, insa in situatia dvs as evalua mai mult sansele acordarii compensatiei.