Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechime in munca pentru pensie perioada de concediu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechime in munca pentru pensie perioada de concediu crestere copil in baza Legii nr1/1970

In 20.04.1987 am incetat activitatea conform art.9 lit "k" din Legea nr.1 din 1970 pentru crestere copil si am reluat activitatea dupa 1 an si 10 luni la aceeasi unitate, adica la 20.02.1989. As dori sa aflu daca aceasta perioada este considerata vechime in munca pentru a-mi folosi la pensie. Va multumesc.
Art.9 din Legea nr.1/1970
Salariatul cu contract de muncă pe durata nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:

În aceleaşi condiţii beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravida sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea virstei de 7 ani.
....

art.10
Se considera ca au vechime neîntreruptă în munca următoarele categorii de salariaţi:
a) salariatul care se afla în una din situaţiile prevăzute la art. 8 şi 9;
....

Asadar, daca in 90 de zile de la incetarea CCC , atunci perioada in cauza constituie vechime neintrerupta in munca.