Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! In data de 05.01.1976 am încetat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! In data de 05.01.1976 am încetat activitatea pentru ...

Buna ziua!
In data de 05.01.1976 am încetat activitatea pentru a creşte copilul pînă la împlinirea virstei de 7 ani, dupa care am reluat activitatea prin reincadrarea in munca. Aceasta perioada se considera vechime in munca la calcularea pensiei?
Legea nr. 1 din 26 martie 1970
art. 10
Se considera ca au vechime neîntreruptă în munca următoarele categorii de salariaţi:
a) salariatul care se afla în una din situaţiile prevăzute la art. 8 şi 9;
.....

art.9
Salariatul cu contract de muncă pe durata nedeterminată, care s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate în următoarele cazuri:
.....

În aceleaşi condiţii beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate salariata care a încetat activitatea fiind gravida sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea virstei de 7 ani.
.....
Va multumesc! Sotia a iesit la pensie in anul 2009. iar Casa de pensii nu a luat in considerare cei 7 ani!!! Cu stima,
Ce motiv au invocat?
Ca de obicei, nu au invocat nimic!!! Poate ca din cauza ca Lgea 1/1970 a fost abrogata!!
Acesta nu este un motiv plauzibil .

Legea in vigoare la acea data mentioneaza clar ca este perioade de vechime.