avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt cu un prieten
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt cu un prieten

vreau sa incep prin a spune ca imi este foarte rusine de ce am facut
acum ceva zile am fost cun un prieten intr-un magazin de unde am incercat sa sustragem doua boxe portabile si când sa iesim sin magazin am fost prinsi
prietenul meu a avut bunuri la el eu nu
cel ce ne-a prins a chemat politia iar agentii au facut hartiile necesare de asemenea mentionez ca am fost inregistrati pe camerele de luat vederi
seful nu a depus plangere dar noi am fost dusi la sectie unde am semnat niste declaratii iar domnii plitisti ne-au spus ca nu se va intampla nimic si eventual sa raspundem la telefon
acum nu stiu ce se va intampla
De mentionat ca prejudiciul a fost de 68 lei recuperat
CE ma fac e prima abatere si chiar daca politistii au zis sa aspund eventual la tel eu m-am speriat groaznic NEVOIE DE AJUTOR
Aveți dosar penal se pare.
Nu veți ajunge însă la închisoare.
Teoretic, fapta dvs.se incadreaza la infractiunea de furt(art.228 NCP) sau,complicitate la furt.Avand in vedere valoarea mica a prejudiciului recuperat, este posibil sa nu vi se intample nimic.
Aveti dosar penal pentru furt, este posibil ca procurorul sa dispuna o solutie de renuntare la urmarire penala pana se publica in MO Decizia privind neconstitutionalitatea dispozitiilor art.318 c.p.p., dupa publicare nu este inca clar ce o sa se intample.
Varianta sigura este sa va impacati cu persoana vatamata si scapati.
pai da dar am uitat sa mentionez ca suntem minori cu varste de 15 respectiv 16 ani
multumesc pentru raspunsuri, am vorbit cu un avocat de la tribunalul orasului in care locuisc si a zis ca daca persoana vatamata nu a depus plangere, prejudiciul fiind mic s-ar putea ca dosarul sa nu fie dat mai departe
dar acum ma intreb ce urmeaza sa se intample daca dosarul nu ajunge la parchet sau daca ajunge ce trebuie sa fac avand in vedere ca seful magazinului nici nu vrea sa auda de politie
deoarece cand au venit acestia seful nu a fost de acord
deci nu mai am cu cine ma impaca si prejudiciul a fost restituit

Alte discuții în legătură

Furt din magazin si complicitate pisicaqqq pisicaqqq vreau sa incep prin a spune ca imi este foarte rusine de ce am facut acum ceva zile am fost cun un prieten intr-un magazin de unde am incercat sa sustragem ... (vezi toată discuția)
Furt - prima abatere. Asd.qwe Asd.qwe Buna seara! Astazi am incercat sa fur din Auchan dulciuri si alte alimente in valoare de 215 Lei. Am fost prins de catre agentii de paza ai magazinului. ... (vezi toată discuția)
Art 228 alin 1 .........cu art 35 alin 1 cod penal Cătălin Dorel Ionel Cătălin Dorel Ionel Am fost prins împreună cu un amic ..in Carrefour odata prejudiciul din seara respectiva a fost recuperat însă noi am furat de 5 ori ...furt in forma ... (vezi toată discuția)