avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1881 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescriere amenda transport local
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescriere amenda transport local

Buna ziua, este adevarat ca amenzile primite de la operatorii de transport local nu se mai prescriu dupa 5 ani?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Costel55 , utilizator 10:12, 12 Martie 2016
Nu.
Potrivit codului de procedură fiscală:
[ link extern ]

ART. 215 Începerea termenului de prescripţie

(1) Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum platesc taxele locale corinabbbbbb corinabbbbbb cum pot plati taxele locale-impozit cladiri si teren - care genereaza dobanzi si penalitati ,cand nu le platim in termen,daca am in debit amenzi de circulatie ... (vezi toată discuția)
Dupa cat timp de neplata a impozitului pe un teren,ti-l poate lua statul???? mihasava mihasava Buna seara...Am auzit ca exista o lege,prin care,statul iti poate lua terenul daca nu ai platit ceva ani impozitul ptr el...Imi poate spune cineva despre ce ... (vezi toată discuția)