Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescriere amenda transport local
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescriere amenda transport local

Buna ziua, este adevarat ca amenzile primite de la operatorii de transport local nu se mai prescriu dupa 5 ani?
Multumesc
Nu.
Potrivit codului de procedură fiscală:
[ link extern ]

ART. 215 Începerea termenului de prescripţie

(1) Dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.
Multumesc