Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj Bunuri Proprii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj Bunuri Proprii

Un apartament achizitionat de sot inaintea casatoriei prin credit ipotecar cu avans 50%, cum este considerat avand in vedere ca ratele din momentul casatoriei s-au achitat din bani comuni, iar investitia pentru aducerea la starea de locuibil a apartamentului s-a facut tot din bani comuni?
Multumesc.
Buna ziua,
Partile din rate si imbunatatirile aduse in timpul casatoriei sunt bunuri COMUNE!
Bun propriu al celui ce l-a contractat, celalalt are un drept de creanta pt investitie in rate si imbunatatiri.
Inteleg ca in instanta avocatul va putea solicita despagubirea a jumatate din valoarea ratelor platite catre banca din momentul casatoriei pana in momentul pronuntarii partajului, plus jumatate din valoarea investitiilor comune in imobil?

Apartamentul a fost inchiriat dupa achizitia unui nou imobil. Sumele provenite din chirie cum sunt considerate?
o_mamarutza, utilizator
se face proporţional cu veniturile cu care aţi contribuit dvs. la rată, în ceea ce priveşte investiţiile probail se va lua în calcul şi faptul că dvs. aţi locuit acolo în perioada respectivă.
Apartamentul a fost inchiriat dupa achizitia unui nou imobil. Sumele provenite din chirie cum sunt considerate?

Daca bunul e propriu si fructele- veniturile din chirii venituri sunt proprii.