Forum Discuţii juridice Executare silită Liberarea debitorului
Discuție deschisă în Executare silită

Liberarea debitorului

Speta :

Intrun contract de vanzare cumparare cu executare succesiva,atunci cand debitorul achita creanta, insa accesoriile ( penalitatile) nu sunt achitate, se poate libera ?

Daca debitorul a garantat creanta cu un bun imobil, datoria poate fi radiata din CF, fara a fi platite penalitatile neachitate din contract ?
Daca titlul executoriu cuprinde si penalitatile, debitorul nu se poate libera prin achitarea creantei.
Pe cale de consecinta, nici notarea din CF nu se poate radia.