avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Liberarea debitorului
Discuție deschisă în Executare silită

Liberarea debitorului

Speta :

Intrun contract de vanzare cumparare cu executare succesiva,atunci cand debitorul achita creanta, insa accesoriile ( penalitatile) nu sunt achitate, se poate libera ?

Daca debitorul a garantat creanta cu un bun imobil, datoria poate fi radiata din CF, fara a fi platite penalitatile neachitate din contract ?
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 10:30, 12 Martie 2016
Daca titlul executoriu cuprinde si penalitatile, debitorul nu se poate libera prin achitarea creantei.
Pe cale de consecinta, nici notarea din CF nu se poate radia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu executoriu nitmar nitmar 1. daca titlul executoriu cuprinde o creanta principala si trei creante accesorii (majorari de intarziere), iar eu contest doua din aceste sume accesorii, ce ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare imobil cu plata in rate sergyu_kalin sergyu_kalin Buna ziua! Incerc sa expun problema-pe scurt,in legatura cu un incheierea unui contract de vanzare-cumparare cu plata in rate a unui imobil: suntem persoane ... (vezi toată discuția)
Act adjudecare Ofof Ofof Buna ziua... In luna ianuarie am participat la o licitatie, unde am fost declarata adjudecatar. Eu am adjudecat la pretul de 75 % (pretul de incepere al ... (vezi toată discuția)