avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament

stie cineva la vanzarea unui apartament de catre persoana fizica ,daca plateste impozit la stat? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Admin.John , utilizator 03:44, 13 Martie 2016
Da, se plateste functie de vechimes achizitiei, peste 3 sni sau mai putin.

Cod fiscal art 77^1 . Cautati pe net "impozit vanzare imobi cod fiscal"
multumesc. cum se considera in lege cand apartamentul este donat acum 7 ani cu clauza de uzufruct ,si acum 6 luni a murit parintele care a donat apartamentul fiului. de cand este considerat fiul proprietar, intra cu 3% sau 2% la impozit la vanzarea apartamentului. va multumesc
Tranferul de proprietate s-a facut la data incheierii contractului de donatie.
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract v/c parinte-fiu valeriaa valeriaa Buna ziua. Am doi copii majori. Eu si sotul meu dorim sa-i lasam unuia o casa la tara si celuilalt un apartament de 4 ori mai scump. Cum trebuie sa procedam ... (vezi toată discuția)
Transmiterea dreptului de proprietate nicole71 nicole71 Parintii mei au cumparat un apartament in octombrie 2007. Vor sa transmita dreptul de proprietate a acestui imobil unei surori, cu clauza de intretinere. Eu ... (vezi toată discuția)
Act vanzare cumparare imobil copilului DANIELA PETRACHE DANIELA PETRACHE Buna ziua.Numele meu este Daniela Petrache.Vreau sa-i fac act vanzare cumparare copilului meu.Mentionez ca sunt casatorita de 26 ani cu sotul meu avem impreuna ... (vezi toată discuția)