Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament

stie cineva la vanzarea unui apartament de catre persoana fizica ,daca plateste impozit la stat? va multumesc
Da, se plateste functie de vechimes achizitiei, peste 3 sni sau mai putin.

Cod fiscal art 77^1 . Cautati pe net "impozit vanzare imobi cod fiscal"
multumesc. cum se considera in lege cand apartamentul este donat acum 7 ani cu clauza de uzufruct ,si acum 6 luni a murit parintele care a donat apartamentul fiului. de cand este considerat fiul proprietar, intra cu 3% sau 2% la impozit la vanzarea apartamentului. va multumesc
Tranferul de proprietate s-a facut la data incheierii contractului de donatie.
va multumesc