avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract v/c parinte-fiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract v/c parinte-fiu

Buna ziua.
Am doi copii majori. Eu si sotul meu dorim sa-i lasam unuia o casa la tara si celuilalt un apartament de 4 ori mai scump. Cum trebuie sa procedam pentru ca cel care primeste aparamentul sa nu-l piarda in instanta?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: mars0212 , utilizator 13:24, 7 Noiembrie 2006
ii puteti vinde fiului apartamentul dar sa luati si de la un medic psihiatru o dovada ca la momentul vanzarii sunteti in deplinatatea facultatilor mintale. vanzarea sa fie facuta ca la carte la notar ,apoi intabulare etc.
Si nu se va considera vanzare simulata?
simulatia trebuie dovedita
din cate stiam codul civil stipuleaza ca vanzarea de la parinte la fiu se considera a fi simulatie (donatie mascata, printr-un contr de v/c, sub beneficiu de gratuitate).
si intrucat legea dispune ca e simulatie nu trebuie dovedita, simulatia se constata plecand de la partile contractante.
Corectati-ma va rog, daca gresec, ma aflu intr-o situatie similara si nu am gasit inca o formula care sa nu poata fi atacat la deschidera succesiuni.
din cate stiam codul civil stipuleaza ca vanzarea de la parinte la fiu se considera a fi simulatie (donatie mascata, printr-un contr de v/c, sub beneficiu de gratuitate).
si intrucat legea dispune ca e simulatie nu trebuie dovedita, simulatia se constata plecand de la partile contractante.
Corectati-ma va rog, daca gresec, ma aflu intr-o situatie similara si nu am gasit inca o formula care sa nu poata fi atacat la deschidera succesiuni.

Alte discuții în legătură

Vanzare cumparare uzufruct dupa deces dlgoe00 dlgoe00 În 2003, când eram minoră, bunica mi-a făcut act vanzare cumpărare uzufruct viager, fără clauză de întreținere. Când am devenit majoră, bunica m-a ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare imobil de catre parinte catre un singur viitor mostenitor, fara stiinta celuilalt alina_terpu alina_terpu Bunica mea a avut o casa. Urmasii ei sunt: mama mea, decedata, care a avut doua fiice (pe mine si pe sora mea, ambele majore) si matusa noastra, care a locuit ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare sau testament? ContSters308077 ContSters308077 Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea problema: - parintii mei vor sa imi lase mie apartamentul dar nu stiu ce contract ar fi bun si fara sa avem probleme ... (vezi toată discuția)