avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Sotul meu a murit in decembrie .Am facut dosar pentru pensie de urmas pentru 3 urmasi . Sotul avea pensie 400 lei a venit decizia si ni s-a acordat 240 lei pentru 3 copii mostenitori si pentru mine(sotul supravetuitor ) 6 luni . Cand am depus dosarul mi s-a spus ca fiecare copii primeste 400 lei cat timp studiaza si 6 luni sotul supravetuitor . Nelamurirea mea este de ce am primit 4 pers doar 240 lei . Multumesc ! Astept raspunul dvs !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:31, 13 Martie 2016
Din datele postate eu inteleg ca punctajul mediu anual al celui decedat se afla intre 0,29909 si 0,27532
Punctajul mediu al fiecarui urmas se afla intre 0,09177 si 0,090636
Chiar daca din calcule a iesit o pensie de 80 de lei, fiecare urmas va primi 400 de lei indemnizatia minima pentru pensionari.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Martie 2016
Carp Mircea, utilizator
Pana la urma fiecare urmas ar trebui sa primeasca 400 lei ? Ma sfatuiti sa fac contestatie ? Ce ar trebui sa scriu la motive pentru a fi acceptata contestatia ? Multumesc !
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Martie 2016
nicoleta97, utilizator
Am spus si repet:
Va primi fiecareurmas indemnizatia minima pentru pensionari de 400 de lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas copil cuantum minim palsecam palsecam Buna ziua. Sotia mea a decedat la data de 6 februarie 2016. A lucrat ca asistent personal al unei persoane cu handicap vreme de 4 ani,8 luni si 19 zile. Apoi ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas emil19 emil19 Va prezint urmatoarea situatie: Sotul pensionar la limita de varsta (1,41 puncte) a decedat in 2007. Sotia pensionara la limita de varsta din 2015 are in ... (vezi toată discuția)
Majorarea punctului de pensie și pensia minima de 520 lei CYBORG CYBORG Buna seara! O doamna de la Casa de Pensii din Bucuresti spunea la televizor ca chiar daca creste punctual de pensie, pensia minima de 400 lei nu va ... (vezi toată discuția)