Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Sotul meu a murit in decembrie .Am facut dosar pentru pensie de urmas pentru 3 urmasi . Sotul avea pensie 400 lei a venit decizia si ni s-a acordat 240 lei pentru 3 copii mostenitori si pentru mine(sotul supravetuitor ) 6 luni . Cand am depus dosarul mi s-a spus ca fiecare copii primeste 400 lei cat timp studiaza si 6 luni sotul supravetuitor . Nelamurirea mea este de ce am primit 4 pers doar 240 lei . Multumesc ! Astept raspunul dvs !
Din datele postate eu inteleg ca punctajul mediu anual al celui decedat se afla intre 0,29909 si 0,27532
Punctajul mediu al fiecarui urmas se afla intre 0,09177 si 0,090636
Chiar daca din calcule a iesit o pensie de 80 de lei, fiecare urmas va primi 400 de lei indemnizatia minima pentru pensionari.
Carp Mircea, utilizator
Pana la urma fiecare urmas ar trebui sa primeasca 400 lei ? Ma sfatuiti sa fac contestatie ? Ce ar trebui sa scriu la motive pentru a fi acceptata contestatia ? Multumesc !
nicoleta97, utilizator
Am spus si repet:
Va primi fiecareurmas indemnizatia minima pentru pensionari de 400 de lei.