Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna intr-o relatie de concubinaj din care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna intr-o relatie de concubinaj din care a rezultat un baietel

Buna ziua. In urma unei relatii de concubinaj avem un baietel de 4 luni. Relatiei i s-a pus punct.. Care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru a obtine o custodie comuna, nu vreau sa obtin custodia exclusiva pentru ca o vad ca un minus pentru cresterea copilului. Problema e ca mama refuza sa imi aduca copilul. Precizez ca adresa stabilita este la mine.
Pe scurt, in prezent, aveti autoritatea parinteasca exercitata in comun.
Adresa este stabilita acolo unde dvs si mama copilului ati cazut de acord sa fie.
Pare ca nu ati reusit sa cadeti de acord, asa ca in prezent domiciliul copilului este stabilit acolo unde este copilul (deci nu la dvs).

De ce ar trebui mama sa va aduca minorul?
mirebire a scris:

Pe scurt, in prezent, aveti autoritatea parinteasca exercitata in comun.
Adresa este stabilita acolo unde dvs si mama copilului ati cazut de acord sa fie.
Pare ca nu ati reusit sa cadeti de acord, asa ca in prezent domiciliul copilului este stabilit acolo unde este copilul (deci nu la dvs).

De ce ar trebui mama sa va aduca minorul?

Deci si mai pe scurt daca ma duc si iau copilul urmand sa il aduc la mine, din ce inteleg de la dvs legal este in custodia mea? Oare aceasta este calea legala.. pur si simplu copilul este un obiect iar in momentul in care se afla la unul dintre parinti acel parinte detine monopolul ?

Ce inseamna ca "adresa stabilita este la mine"?
Intrebarea mea nu era retorica. Incercam sa inteleg ce problema vreti sa rezolvati ca sa va putem detalia in ce situatie legala sunteti si ce metode legale aveti de a le rezolva.

Cred insa ca aveti o intelegere defectuoasa a termenului "custodie", care se refera la obiecte nu la persoane, deci ar trebui sa incepeti prin a nu va mai considera copilul un obiect (banuiesc ca nu o faceti constient).

Daca nu vreti sa va povestiti viata aici pe forum aveti posibilitatea sa consultati un avocat - doi, sa dati acolo (intr-un mediu confidential) toate detaliile, sa puneti toate intrebarile si sa aveti o imagine mai clara a drepturilor, responsabilitatilor si metodelor de rezolvare.

Si da, daca va duceti sa luati copilul el va avea domiciliul la dvs, insa, data fiind varsta foarte mica si posibilitatea ca acesta sa fie alaptat, s-ar putea sa va treziti acuzat de rele tratamente aplicate minorului si sa va taiati craca de sub picioare. Deci nu v-as recomanda.

Incepeti prin a va clarifica ce vreti sa obtineti.
mirebire, utilizator
CohaltirMihai a scris:

Deci si mai pe scurt daca ma duc si iau copilul urmand sa il aduc la mine, din ce inteleg de la dvs legal este in custodia mea? Oare aceasta este calea legala.. pur si simplu copilul este un obiect iar in momentul in care se afla la unul dintre parinti acel parinte detine monopolul ?

Domnule user CohaltirMihai, termenul CUSTODIE nu mai există din luna octombrie-2011, când a intrat în vigoare Noul Cod Civil.
Aveți în prezent AUTORITATE PĂRINTEASCĂ COMUNĂ.
Termenii CUSTODIE și ÎNCREDINȚARE au fost eliminați din noua lege.
Nici mama copilului nu are custodie și nici încredințare spre creșterea și educarea minorului.
Copilul nu e obiect, sau animal de companie să FIE ÎN CUSTODIA CUIVA, tocmai din acest raționament a fost eliminat termenul din legislația românească și din majoritatea țărilor lumii.

Aveți dreptul legal, garantat de lege, să întrețineți legături personale cu copilul.
Nu e obligatoriu să vină mama să vă aducă copilul, aveți dreptul să mergeți dumneavoastră să-l luați când aveți timp liber să vă ocupați de el.
ContSters379576, utilizator