Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto 2016 - Legea 448 modificata - Probleme
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto 2016 - Legea 448 modificata - Probleme

Buna,
Am un Passat 1.9 din 2001, cumparata din Germania.
Masina este pe punctul de a fii inmatriculata pe numele Bunicii mele care detine certificat de handicap accentuat.
R.A.R-ul l-a trecut iar conform modificarilor din legea 448/2006 reiese:

- "scutirea de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi
mototriciclurilor, adaptate handicapului"

M-am dus la doamna de la finante sa ma informez despre aceasta modificare a legii, dar surpriza, a continuat sa tina una si buna ca nu exista asa ceva, si ca scutirea de la taxa pentru persoanele cu handicap se face doar daca masina este special adaptata.
Ok, am vazut ca nu am cu cine discuta ma duc la biroul de inmatriculari... aceeasi poveste, nu au auzit de aceasta modificare si mi-au spus ca ei ar putea trimite actele la politia din mures cu o atasare a copiei certificatului de handicap, doar ca nu stiu daca o sa fie aprobate actele si cum se procedeaza.

Imi puteti spune daca vorbesc prostii sau nu? Daca am dreptate cum ar trebui sa procedez, se depune vre-un fel de cerere undeva?

Precizez ca bunica mea nu detine permis de conducere iar gradul de handicap este "accentuat" nu e locomotor.

Astept raspuns, v-as fii recunoscator.
Multumesc!
stiu un caz similar, din ce stiu trenuie sa faci modificarile tehnice aferente masinii
Nu s-a modificat legea?