Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere pt. absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere pt. absente nemotivate

Buna dimineata

Pot concedia un salariat care a avut 150 de zile de concediu fara plata, iar dupa 8 zile de la expirarea acestuia, salariatul nu s-a prezentat la serviciu?
Va intreb daca il pot concedia in baza codului muncii pentru ca eu nu am vazut k pentru absente nemotivate se poate desface contractul de munca ci numai suspenda.
Este insa stipulat in cadrul reg. intern ca in cazul a 3 absente consecutive, nemotivate, sa pot desface cim.
Ce alte acte normative in acest sens imi mai recomandati?

Say
Nu mai aveti nevoie de un alt act normativ.
Regulamentul intern si prevederile materiei disciplinare din Codul Muncii sunt suficiente.
Edbah, utilizator
Nu mai aveti nevoie de alte acte! Faceti decizia de concediere si puneti-l pe faras!:D
MIHAI GRIGORE, Avocat
Multumesc Edbah.
Say
Nu uitati insa sa efectuati cercetarea disciplinara .
Trimiteti-i o adresa prin care ii cereti sa se prezinte la unitate pentru a justifica absentele .
El poate sa se interneze in spital , de exempplu, sa spuna ca nu a avut cum anunta deoarece a fost foarte bolnav .
Daca nu se prezinta, incepeti cercetarea disciplinara , chemare la Comisia de disciplina si apoi desfacere de contract cf.regulamentului intern , pentru abateri de la disciplina muncii .
Daca veti emite decizia de concediere fara efectuarea cercetarii disciplinare , aceea decizie va fi nula.
Aveti in vedere la efectuarea cercetarii disciplinare prevederile codului muncii si ale contractului colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010. Daca aveti CCM la nivel de unitate , vedeti care sunt prevederile acestuia in cazul abaterilor disciplinare si ale cercetarii acestora.