Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Ordin Ministrul Educatiei
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Ordin Ministrul Educatiei

Buna ziua, va rog sa imi spuneti care este ordinul de ministru ce reglementeaza regimul eliberarii adeverintei de autenticitate a diplomelor de studii, solicitate de catre Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Studiilor. Ma intereseaza mai exact sa stiu daca aceasta adeverinta poate fi eliberata altei persoane decat titularul, fara a fi necesara prezentarea unei procuri notariale. Multumesc!
Adeverinţa de autenticitate a actelor de studii se eliberează de instituţia emitentă din România, la cererea absolvenţilor, pentru vizarea actelor de studii de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice - CNRED pentru plecarea în străinătate (adeverinţa redactată în limba română).

Nu toate Universitatile cer procura notariala. De exemplu:
- Adeverinţa de autenticitate se eliberează titularului, sau unei alte persoane, fără a fi necesară prezentarea unei procuri notariale.
[ link extern ]

Vedeti si Ordin 657/2014 pentru aprobarea Regulamentului privind regimul actelor de studii in sistemul de invatamant superior