avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Mod impozitare venituri CAEN 7022
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Mod impozitare venituri CAEN 7022

Buna ziua. Am un SRL cu cod principal 6622 si mai am autorizat si codul CAEN 6619 si platesc 3% impozit pe venit.
Vreau sa-mi mai activez si codul 7022 si am inteles ca atunci trec automat pe 16% pe toate incasarile. Asa este sau trebuie sa nu depaseasca un anume procent din cifra de afaceri? Si daca e cu procent se va impozita cu 3% toate veniturile?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 21:35, 16 Martie 2016
Daca veniturile din consultanta si management nu depasesc 20% din total, se va plati impozit micro pentru tot.

Daca veniturile din consultanta si management depasesc 20% din total, se va plati impozit pe profit pentru tot.

Nu se poate si impozit micro, si impozit pe profit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire microintreprindere sau impozit pe profit projectwon projectwon Salut, sunt administrator al unei firme de consultanta cu codul caen 7022 : Activitati de consultanta pentru afaceri si management . Sunt nelamurit in ceea ce ... (vezi toată discuția)
Conditii pentru srl-d onimada onimada Un Srl-D trebuie sa aiba un numar minim de angajati, adica poate functiona o perioada fara nici un angajat si cum se face impozitarea se alege in functie de ce ... (vezi toată discuția)
Project management cod caen Ral_uca Ral_uca Buna ziua, Daca eu sunt Project manager si vrea sa prestez acest serviciu pe firma mea SRLD este corect sa aleg 7022 (7022 Activităţi de ... (vezi toată discuția)