Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Mod impozitare venituri CAEN 7022
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Mod impozitare venituri CAEN 7022

Buna ziua. Am un SRL cu cod principal 6622 si mai am autorizat si codul CAEN 6619 si platesc 3% impozit pe venit.
Vreau sa-mi mai activez si codul 7022 si am inteles ca atunci trec automat pe 16% pe toate incasarile. Asa este sau trebuie sa nu depaseasca un anume procent din cifra de afaceri? Si daca e cu procent se va impozita cu 3% toate veniturile?
Multumesc anticipat.
Daca veniturile din consultanta si management nu depasesc 20% din total, se va plati impozit micro pentru tot.

Daca veniturile din consultanta si management depasesc 20% din total, se va plati impozit pe profit pentru tot.

Nu se poate si impozit micro, si impozit pe profit.