Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Drepturi de proprietate intelectuala - cota forfetara ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Drepturi de proprietate intelectuala - cota forfetara de cheltuieli 40%

Buna ziua,

Art. 73 alin. 2 din Codul Fiscal: Opţiunea pentru stabilirea impozitului final pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, mentioneaza faptul ca:
"(2)Impozitul pe venit se calculează prin reţinere la sursă la momentul plăţii veniturilor de către plătitorii veniturilor, persoane juridice sau alte entităţi care au obligaţia de a conduce evidenţă contabilă, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut din care se deduce cota forfetară de cheltuieli, dupa caz, şi contribuţiile sociale obligatorii reţinute la sursă potrivit prevederilor titlului V - Contribuţii sociale obligatorii."

Care sunt situatiile/cazurile in care se deduce cota forfetara de cheltuieli si ce reprezinta aceasta?

Multumesc.

Ati gasit raspuns pana la urma?