Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restrictii de angajare a detinatorilor de pensii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restrictii de angajare a detinatorilor de pensii de urmas

O persoana care primeste pensie de urmas dupa sot, se poate angaja cu contract de munca (Obligatoriu se pare), la o asociatie de locatari, pentru curatenia scarilor fara a risca pierderea pensiei de urmas ?
Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut.
Cititi urmatorul material pentru a va edifica
www.avocatnet.ro/content/art...
Potrivit art.118 din Legea 263/2010:
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

(2) Sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, poate cumula pensia cu venituri din activitati profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, daca acestea nu depasesc 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5).

In speta, persoana in cauza poate fi angaja cu un salariul de cel mult 938 lei/luna (35 x 2681 lei).
Adica ceva in jurul valorii de maxim 700 lei net, daca i se aplica deducerea de 300 lei.
Insa salariul nu este pentru norma intreaga ci pentru cel mult 7 ore/zi.
Oricum nu sta 8 ore pe scari sa faca curatenie.