Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... GRUPA I DE MUNCA/CONDITII SPECIALE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

GRUPA I DE MUNCA/CONDITII SPECIALE

Daca pe cartea de munca figurez incadrata la grupa I de munca pentru perioada 1980 - 2001 si conditii speciale 2001 - 2009, de ce, in decizia de pensionare, se mentioneaza un stagiu de 28 ani.... in conditii speciale de munca ? Este acelasi lucru ? Grupa I = conditii speciale de munca ?
Da.
Este acelasi lucru.

Legea 263/2010
Art.158
alin.(2) in forma prevazuta de legea 155/2015

(2) Perioadele de vechime in munca realizate in grupa I de munca pana la data de 1 aprilie 2001 in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale, constituie stagii de cotizare in conditii speciale, in vederea reducerii varstelor standard de pensionare.