Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumulare vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumulare vechime

Buna ziua,
Pana la momentul actual am urmatoarea vechime, pe grupe:
-condiții speciale : 1 an 2 luni 11 zile
-grupa I- a : 16 ani 9 luni 15 zile
Intrebarea mea, la care va rog un raspuns, o lamurire, este: conform actualei forme a legii pensiilor, cele doua vechimi se pot cumula ?
Adica sa adun vechimea de la condutii speciale cu grupa I-a.
Multumesc.
Legea 263/2015

ART. 158 in forma prevazuta de legea 155/2015

(2) Perioadele de vechime in munca realizate in grupa I de munca pana la data de 1 aprilie 2001 in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale, constituie stagii de cotizare in conditii speciale, in vederea reducerii varstelor standard de pensionare.