avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumulare vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumulare vechime

Buna ziua,
Pana la momentul actual am urmatoarea vechime, pe grupe:
-condiții speciale : 1 an 2 luni 11 zile
-grupa I- a : 16 ani 9 luni 15 zile
Intrebarea mea, la care va rog un raspuns, o lamurire, este: conform actualei forme a legii pensiilor, cele doua vechimi se pot cumula ?
Adica sa adun vechimea de la condutii speciale cu grupa I-a.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 08:49, 4 Aprilie 2016
Legea 263/2015

ART. 158 in forma prevazuta de legea 155/2015

(2) Perioadele de vechime in munca realizate in grupa I de munca pana la data de 1 aprilie 2001 in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale, constituie stagii de cotizare in conditii speciale, in vederea reducerii varstelor standard de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa i de munca/conditii speciale roxanacobeanu roxanacobeanu Daca pe cartea de munca figurez incadrata la grupa I de munca pentru perioada 1980 - 2001 si conditii speciale 2001 - 2009, de ce, in decizia de pensionare, se ... (vezi toată discuția)
Valorificare grupa a ii-a de muncă pentru reducerea vârstei standard Cristian T Cristian T Cum se interpretează prevederile legii 155/2015 cu privire la articolului 55 alineatul (1), litera a şi tabelul nr. 1, abrogate. Se pot valorifica perioadele ... (vezi toată discuția)
Asimilare grupa de munca 1 la gr 2 Tagetes Tagetes Am vechime in munca gr a doua suta la suta 12 ani 2 luni si gr intai de munca suta la suta 1 an si zece luni si 14 zile. Intrebare : se asimileaza gr 1 la gr ... (vezi toată discuția)