Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Legea handicapului (448/2006)
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Legea handicapului (448/2006)

Buna ziua. Sunt o persoana cu handicap accentuat si permanent. Intrebarea mea se leaga de un subiect despre care am mai citit pe internet (ultimul articol din luna mai 2015) dar care lasa raspunsul in "coada de peste". Desi ar trebui sa fie clar ca lumina zilei. Prin urmare: scutirea de impozit pe cladire si teren, potrivit legii mai sus mentionate suna pentru ce anume? daca eu as avea inca un apartament sau un teren,in afara de apartamentul la care nu platesc impozit voi fi scutita de impozit pentru o a doua proprietate, sau nu?:O Pentru ca in lege am inteles ca nu se specifica numarul cladirilor sau a terenurilor. Multumesc pentru atentie
Facilitatile prevazute de art.26 din Legea 448/2006 au fost abrogate de pct. 5 al alin. (1) al art. 502 din LEGEA nr. 227 din 8 septembrie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 688 din 10 septembrie 2015.

Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate. (art.464 alin.1 lit.t C.fisc.)

Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate.(art.456 alin.1lit.t din CodulFiscal)
Conform dispozitii in vigoare=codul fiscal si normele de aplicare ale acestora,se acorda facilitatea scutirii de la plata impozitului aferent casa/teren -numai pentru domiciliul stabil al solicitantului care face dovada detinerii de decizie/certificat incadrare in grad accentuat sau grav de handicap
ynocentta, utilizator