Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mama necasatorita, fara venituri, stimulent de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mama necasatorita, fara venituri, stimulent de insertie pentru tata

Buna ziua.

In cazul in care mama este necasatorita fara venituri in ultimele 12 luni, cu copil recunoscut de tata care are un loc de munca, exista posibilitatea ca tatal sa primeasca cei 600 lei prevazuti in OUG nr. 111/2010 ca indemnizatie lunara in conditiile in care nu-si suspenda contractul?
georgedo, utilizator
In cazul in care se anuleaza CCC si opteaza direct pentru stimulent, va beneficia de el decat pana la varsta de 2 ani?
In cazul anularii CCC va beneficia de stimulentul de insertie de la data nasterii copilului si pana inclusiv in ziua in care acesta implineste 2 ani.