Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Constatare + abateri de la regularitate privind ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Constatare + abateri de la regularitate privind cheltuielile efectuate

Va rog mult sa imi spuneti
1. - ce inseamna:
- abatere de la regularitate privind cheltuielile efectuate de o institutie publica ?
2. - unde sunt enumerate aceste tipuri de abateri ? in ce legi ?
3. - cine constata si cine se face vinovat pentru asemenea abateri ?
si ce prevedere legala arata acest lucru ?
4. - ce sanctiuni se aplica pentru asemenea abateri ?
Controlul de legalitatepresupune verificarea respectării tuturor prevederilor legale care sunt aplicabile(în vigoare la dataefectuării operaţiunilor) operațiunilor supuse vizei.
Controlul de regularitate presupune verificarea îndeplinirii sub toate aspectele a principiilor şi a regulilor procedurale şi metodologice care sunt aplicabile categoriilor de operaţiuni din care fac parte operaţiunile supuse controlului
Controlul bugetar constă în verificarea încadrării în limitele şi destinaţia creditelor bugetare şi/sau de angajament, după caz.

OMFP923/2014
[ link extern ]

Citiți procedura de control la pagina 5 si refuzul de viză la pagina 6
Multumesc foarte mult pentru ajutorul dat,
acum cum am inteles....

inseamna ca salariatul care pune viza CFP
are obligatia de serviciu sa verifice
daca operaţiunea întruneşte sau nu condiţiile de legalitate,
regularitate.

In concluzie, acest salariat ar fi vinovat de lipsa acestora...
"In concluzie, acest salariat ar fi vinovat de lipsa acestora.."

6. Refuzul de viză
6.1. Dacă în urma controlului se constată că cel puţin un element de fond cuprins în lista
de verificare nu este îndeplinit, în esenţă, operaţiunea nu întruneşte condiţiile de legalitate,
regularitate şi, după caz, de încadrare în limitele şi destinaţia creditelor bugetare şi/sau de
angajament, persoana desemnată cu exercitarea controlului financiar preventiv refuză
motivat, în scris, acordarea vizei de control financiar preventiv, potrivit anexei nr. 1.5 la
prezentele norme metodologice, consemnând acest fapt în registru.
La refuzul de viză se anexează şi un exemplar al listei de verificare, cu indicarea
elementului/elementelor din această listă a cărui/ale căror cerinţă/cerinţe nu este/nu sunt
îndeplinită/îndeplinite
Va multumesc enorm de mult pentru raspunsuri !