Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reparatie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reparatie casa

Buna ziua.
Suntem 3 proprietari , la o casa cu 2 etaje. Cum e corect sa repartizam reparatiile ce se vor face? In cazul in care unul dintre proprietari nu e de acord cu suma ceruta si nu doreste sa plateasca , cum se procedeaza? Ce aprobari sunt necesare la reparatii ( tencuire spate casa, si reparat acoperisul si subsolul in care se infiltreaza apa la ficare ploaie).?
Pentru lucrarile solicitate nu este necesara autorizatia de construire . Cheltuielile cu reparatiile se impart pe cota indiviza de proprietate. Notificati in prealabil in scris cu confirmare de primire toti proprietarii pentru o adunare generala aratand ordinea de zi: reparatiile respective si eventualele costuri , modalitatea de solutionare .Fixati data , ora si locul.daca majoritatea cad de acord se poate incepe lucrarea iar cel ce nu contribuie va fi dat apoi in judecata pentru recuperarea sumelor. veti lucra doar cu firma in acest caz , cu facturi de materiale si manopera .
SUprafetele apartamentelor sunt diferite. Cum sa imparte costul pentru reparatia acoperosului . pentru tencuirea casei si pentru orice reparatie pe partile comune pentru cei 3 proprietari?