Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sunt liber profesionist. Trebuie sa depun formularul ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sunt liber profesionist. Trebuie sa depun formularul ITL-001?

Buna ziua,

Sunt inregistrat la ANAF ca si liber profesionist (am obtinut de la ei certificatul de inregistrare fiscala). Mentionez ca nu sunt inregistrat si la Registrul Comertului (nu sunt PFA). Astfel, nu am sediu social, ci doar domiciliu fiscal.

In aceasta situatie, imobilul unde am domiciliul fiscal este considerat cladire cu destinatie mixta (rezidential + nerezidential)? Ar trebui sa depun la Impozite si Taxe Locale formularul ITL-001 prin care sa declar acest lucru si faptul ca nu desfasor activitate la adresa respectiva?

Cei de la Taxe Locale nu inteleg diferenta dintre PFA si liber profesionist. Le-am trimis si copia certificatului de inregistrare fiscala eliberat de ANAF, dar ei insista ca sunt PFA...

Multumesc!
Dacă suprafața folosită în scop economic nu depășește 50% din suprafața clădirii, atunci impozitul se calculează ca la clădire rezidențială.