Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa cu chirias problematic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa cu chirias problematic

Buna ziua,

In primul rand, sa explic situatia.
Prietena mea este in procedura de cumparare a unui apartament de 2 camere prin programul prima casa. Antecontractul este deja semnat, avansul dat, evaluarea facuta, dosarul este deja la banca urmand ca in zilele urmatoare sa plece catre Fondul de Garantare.
Cu stupefactie am aflat ca cel care sta cu chirie in apartamentul respectiv, nu vrea sa plece desi are o instiintare de la proprietar din data de 27 feruarie anul current. Pentru chiria respectiva, exista doar un contract decomodat, fara clauze, intre proprietar si chirias, contract nelegalizat juridic (are doar semnaturile celor doi) care expira undeva in 2017. Chiriasul nu a platit intretinerea si lumina de foarte mult timp (sa nu mai zic de chiria ne-trecuta in contract) si acum refuza sa plece din apartament.
Politia a zis ca nu intra in jurisdictia lor, politia locala la fel, mi s-a zis de catre un executor ca doar prin proces dupa ce intram in drepturi si evacuare cu executor judecatoresc (ceea ce dureaza si ani).#-o
Ma puteti ajuta va rog, indrumandu-ma spre ce este de facut?

Va multumesc,
Simmy
Simmy, utilizator
Este obligatia vanzatorului sa prezinte imobilul eliberat de sarcini (contracte de chirie, comodat, etc.).
In acest moment se poate considera ca tranzactia nu se poate incheia din cauza vanzatorului (lipsa sarcinilor) si se poate solicita acestuia plata dublului avansului.
In plus notarul are obligatia sa nu incheie contractul de v/c daca nu se prezinta adeverinta eliberata de asociatia de proprietari cu privire la lipsa debitelor catre asociatie.
Vanzatorul trebuie sa prezinte ultimele facturi de utilitati (energie, cablu tv telefonie, gaze, etc.) si dovada achitarii acestora. Altfel vor ramane in sarcina cumparatorului.
Oricum banca nu va efectua transferarea banilor in contul vanzatorului decat la ordinul cumparatorului si in baza contractului de v/c.
Ar fi bine sa nu incheie tranzactia pana ce chiarisul nu este evacuat, altfel cine stie cand va intra in posesia imobilului.

Pana la incheierea promisiunii vanzatorul nu a informat cumparatorul cu privire la chirias si restul de probleme, neplata intretinerii, energiei, chiriei?
Sau a semnat promisiunea ca primarul?

Simmy a scris:

Pentru chiria respectiva, exista doar un contract decomodat, fara clauze, intre proprietar si chirias, contract nelegalizat juridic (are doar semnaturile celor doi)

1-Daca afirmati ca exsta incheiat contract de c o m o d a t,strict intre parti,proprietarul bunului imobil la momentul incheierii contractului de vanzare cumparare are obligatia sa desfasoare demersuri pentru punere la dispozitie a spatiului cu destinatia de locuinta
Daca este contract de comodat ,rezulta ca partile au convenit obtinerea folosintei apartamentului ,respectiv nu este vorba despre contract de inchiriere si nu se datoreaza chirie
Exista posibilitatea ca partile sa fi convenit incheierea contractului de comodat drept acoperire ,in fapt existand conventia tacita de inchiriere si plata periodica chirie,interesul fiind al proprietarului pentru a nu fi obligat sa inregistreze contractul de inchiriere si sa achite impozitul aferent catre stat
Daca apartamentul este inchiriat si proprietarul nu a inregistrat contractul de inchiriere la stat,,dar primeste chirie,acesta ,in cazul unui control risca sa fie acuzat de savarsirea infractiunii de evaziune fiscala
Chiria se poate conveni in cadrul contractului de inchiriere=locatiune
2-
Chiriasul nu a platit intretinerea si lumina de foarte mult timp

Este situatie care implica strict responsabilitatea promitentului vanzator,care la dosar ar fi trebuit sa detina adeverinta din partea asociatiei de proprietari ca nu exista debite in evidenta
3-Politia nu va poate ajuta
5-Vanzatorul are obligatia prin contractul de vanzare cumparare si prin clauzele asiguratorii sa asigure punerea la dispozitie a spatiului cu destinatia de locuinta-liber de persoane si de sarcini
Daca dupa semnarea antecontractului promitentul cumparator constata aspecte care eventual pot ingreuna intrarea in spatiu si utilizarea acestuia,are dreptul sa solicite fie incheierea de act aditional sau sa prevada in mod expres in contractul de vanzare cumparare clauze asiguratorii,astfel incat in situatia in care vanzatorul nu pune la dispozitie spatiul de locuit liber de terti si de sarcini,acesta urmeaza sa suporte c/v prejudicii,eventual daune
Atentionati prietena dv sa acorde atentie deosebita aspectului ca apartamentul este locuit de alta persoana fata de proprietar,ca acesta este reticent fata de cererea de eliberare spatiu si ca se inregistreaza cu debite fata de asociatia de proprietari
Este suspect cum a putut fi incheiat antecontractul de vanzare cumparare prin programul prima casa,in conditiile in care precizati existenta de sume cu titlu de restanta
@cyan a scris
Ar fi bine sa nu incheie tranzactia pana ce chiarisul nu este evacuat, altfel cine stie cand va intra in posesia imobilului

Atat timp cat initiatorul topicului a precizat
Pentru chiria respectiva, exista doar un contract decomodat, fara clauze, intre proprietar si chirias, contract nelegalizat juridic
,nu se pune in discutie existenta de contract de inchiriere
Posibil sa fie o intelegere tacita intre parti,astfel incat proprietarul sa aibe acoperire pentru prezenta locatarului contractul de comodat,in fapt sa primeasca chirie,pentru care insa nu a incheiat contract de locatiune si pentru care ,in cazul unui control risca amenda pentru evaziune fiscala
ynocentta, utilizator
Buna ziua,

Si multumesc mult de raspunsuri.

Pana la semnarea promisiunii ni sa comunicat ca exista un chirias care trebuie sa plece (chiar si chiriasul a zis asa) si ca datoriile se achita (si s-au achitat jumatate, urmand ca restul sa se achite imediat dupa - a trecut "imediat dupa"), iar acum chiriasul refuza sa paraseasca locuinta. Azi l-a sunat proprietara iar si a zis ca pe el nu il intereseaza, el are contract pana in 2017 si ca nu vrea sa plece.

O sa sunam si la notar astazi sa vedem cu ce ne poate ajuta. In antecontract nu apar sumele restante...

Deja ma gandesc ca ramanem fara casa...
De asemenea, revin cu o intrebare:

Încetarea contractului

Efectele contractului de comodat încetează prin:
- predarea bunului imobil, în stare corespunzătoare şi la termenul prevăzut în contract. Comodatarul poate preda spaţiul şi înaintea scadenţei, daca nu este prevăzut altfel in contract;
- reziliere, când comodatarul a incălcat sau nu a realizat obligaţiile contractuale;
pierea fortuită a bunului imobil care formează obiectul contractului;
- moartea comodatarului;
- când comodantul cere restituirea bunului înainte de momentul prevăzut în contract (dacă este prevăzut), atunci când are el însuşi o nevoie urgentă şi neprevăzută de bun (art. 2156 noul Cod civil). Dacă termenul nu este prevăzut în contract, comodatarul poate solicita oricând eliberarea spaţiului şi predarea bunului imobil.
- denunţare unilaterală - dacă părţile prevăd că proprietarul poate denunţa unilateral contractul de comodat

Avem sectiunea asta:
- reziliere, când comodatarul a incălcat sau nu a realizat obligaţiile contractuale;
pierea fortuită a bunului imobil care formează obiectul contractului;
Si oblicatia asta:
- să suporte cheltuielile necesare folosinţei şi întreţinerii spaţiului, neavând dreptul să ceară restituirea lor (ex. plata întreţinerii, energie electrică, gaz, abonament telefon , internet, reparaţii locative şi amenajări etc.) - art. 2151 alin.1 din noul Cod civil;

Nu se poate cumva rezilia contractul daca nu a platit intretinerea si curentul?

[ link extern ]
Simmy, utilizator
Chiar daca proprietarul reziliaza unilateral contractul de comodat nu il poate evacua fara un executor judecatoresc.
Parerea mea este ca chiriasul s-a asigurat impotriva evacuarii, are dovezi ca a platit chirie si il are la mana pe proprietar, adica evaziune fiscala. Din acest motiv nu a mai platit chiria, in schimb avea obligatia sa plateasca utilitatile. Asa ca nu plateste utilitatile compensand cu chiria.
E bataie de cap in cazul de fata. Se poate considera ca tranzactia nu se poate incheia din vina vanzatorului. Apartamentul trebuie predat liber de sarcini.