Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neachitarea despăgubirilor materiale periodice lunare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neachitarea despăgubirilor materiale periodice lunare

In urma unei hotarari penale definitiva si irevocabila (tentativa omor art. 175 C.p.- art 20 c.p. rap la art 174 alin 1 c.p. - 175 alin 1 lit i C.p.) inculpatul a fost condamnat la 3ani 6luni inchisoare si plata unor daune materiale si morale cu care a fost de acord in delaratia de inculpat si a a unei despăgubiri materiale periodice lunare prin obligaţia de a da o suma , cu începere de la data de ianuarie 2010.Inculpatul a efectuat 2ani si 4 luni si a fost eliberat acum 5-6 luni si cu rea credinta nu achitat nimic din prejudiciu mai mult si-a trecut bunurile avute in posesie in proprietatea sotiei/fiicei (divort-partaj) si acum lucreaza la negru.

Ce plangere penala pot sa fac pentru neachitarea despăgubirilor materiale periodice lunare; si nerespectare unei hotarari judecatoresti ?
Se poate face o actiune pauliana in civil, prin care sa intoarceti in proprietatea sa apartamentul si sa il executati silit.