Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
O informatie as dori. Intentionez sa raman insarcinata dar am o nedumerire in ceea ce priveste indemnizatia.
Am salariul brut pe contractul de munca de 1200 lei.
Referitor la noua lege care urmeaza sa se aplice, care ar fi suma de care as dispune?
Multumesc mult.
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. In aceste venituri intra veniturile din salarii, din indemnizatiile pentru eventuale concedii medicale si din indemnizatia pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. Venitul net = Venitul brut (din statul de plata) - impozitul pe venit - contributiile sociale (la pensie, sanatate si somaj).
elenadoina1988 a scris:

.....
Referitor la noua lege care urmeaza sa se aplice, care ar fi suma de care as dispune?
Multumesc mult.

Potrivit Proiectului de modificare a OUG 111/2010, adoptat de Comisia de Munca a Camerei Deputatilor, indemnizatia va avea un cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani, şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată