Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen de apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen de apel

buna ziua!
In cat timp pot face apel la sentinta instantei de fond? posibil sa nu fiu in tara la momentul pronuntarii sentintei instantei de fond, vreau sa stiu ce termene sau zile am ca sa pot face apel la curtea de apel, aparator am avut un avocat din oficiu si nu am reusit sa sa iau legatura ce dansu.
Va multumesc!
Nu ati mentionat ce speta este, civil, penal, ce obiect are .Termenul de apel este diferit. si curge de la momente diferite.
drept penal, contrab cu tigari, inst de fond tribunalu
Termenul de apel este de 10 zile de la comunicarea copiei minutei si se depune la instanta a carei hotarare se ataca ( la tribunal in cazul dvs.)
Dupa motivarea hotararii si comunicarea acesteia, dosarul va fi inaintat instantei superioare pentru judecarea apelului.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
multumesc mult
Dacă hotărârea s-a pronunțat și nu va convine puteți declara apel acum.