avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sotia mea este nascuta la 23.06 1958,are o vechime in munca de 24 ani din care 19 ani in gr.II.Doresc sa stiu cand are dreptulsa depuna cerere de pensionare si la ce tip de pensie trebue sa depuna cererea?Limita de varsta,anticipata sau anticipata partial?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:57, 25 Martie 2016
Cu un stagiu total de cotizare de aproape 29 de ani are acces doar la pensie de limita de varsta .
Limita de varsta la 61 de ani si 1 luna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare Apostoaemihai Apostoaemihai Sotia mea este nascuta pe data de 23.06.1958,are o vechime in munca de 24 ani,din care 14 ani si 11 luni in gr.II de munca.Doresc sa ma informez cand are ... (vezi toată discuția)
In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata jarlaeanumarin jarlaeanumarin Mama mea e nascuta in 1958 pe 24 aprilie si are vechime im munca de stat de 31 ani . As dori sa imi spuneti cand ar putea iesi la pensie anticipata. Va ... (vezi toată discuția)