Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Petitie online adresata institutiilor ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Petitie online adresata institutiilor publice(ANAF,Politie, etc)

Ce reprezinta petitia online din punct de vedere legal?
Ce obligatii au institutiile primitoare?
Ce drepturi au petitionarii?
Este vreo legatura intre o petitie si plangere sau sunt lucruri diferite?
Cum se pot proteja petitionarii impotriva abuzurilor posibile din partea destinatarilor?
Multumesc
Cititi ORDONANTA nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor sa intelegeti.
Ordonanta nr. 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor
Art. 2.
In sensul prezentei ordonante, prin petitie se intelege cererea, reclamatia, sesizarea sau propunerea formulata in scris ori prin posta electronica, pe care un cetatean sau o organizatie legal constituita o poate adresa autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, serviciilor publice descentralizate ale ministerelor si ale celorlalte organe centrale, companiilor si societatilor nationale, societatilor comerciale de interes judetean sau local, precum si regiilor autonome, denumite in continuare autoritati si institutii publice.

Art. 7.
Petitiile anonime sau cele in care nu sunt trecute datele de identificare ale petitionarului nu se iau in considerare si se claseaza, potrivit prezentei ordonante.

Art. 8.
(1) Autoritatile si institutiile publice sesizate au obligatia sa comunice petitionarului, in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei, raspunsul, indiferent daca solutia este favorabila sau nefavorabila.
(2) Pentru solutionarea petitiilor transmise, potrivit art. 61, de la alte autoritati sau institutii publice, termenul de 30 de zile curge de la data inregistrarii petitiei la autoritatea sau institutia publica competenta.

Art. 9.
In situatia in care aspectele sesizate prin petitie necesita o cercetare mai amanuntita, conducatorul autoritatii sau institutiei publice poate prelungi termenul prevazut la art. 8 cu cel mult 15 zile.

Vedeti si acest link
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc.
Am citit.Din cate am inteles eu: petitie online=plangere=sesizare=cerere
Daca pur si simplu se sesizeaza un fapt de natura a fi susceptibil de infractiune fiscala ori economica,ori penala si se preia petitia de catre Politie sa zicem ce drepturi am ca petitionar in afara celor mentionata in ordonanta?
Adica am vreo obligatie legala sa furnizez date,sa fiu investigat,audiat etc?
Pot refuza ?
In fond nu este treaba lor sa cerceteze si sa concluzioneze daca am "batut campii" sau nu ?
Ce treaba mai am eu ?
Doresc stergerea topicului si a discutiilor.
De asemenea doresc stergerea contului meu pe acest forum.
Deoarece nu ma pricep apelez la ajutorul unui admin.Am citit regulamentul,stiu de ban ,etc.
Multumesc !
Stergerea contului o puteti face singur.

Intrati in date personale - click pe numele dvs de utilizator - si acolo in stanga exista optiunea de stergere cont.