Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca incepand cu 2 Martie 2016, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca incepand cu 2 Martie 2016, inregistrat in revisal pe 1 Martie 2016, analizele efectuate 29 Februarie, contractul semnat 29 Februarie

Buna,
Contract individual de munca, data inceperii activitatii 2 Martie 2016, inregistrat in revisal sub numarul "20160301_..." pe data de 1 martie, semnat pe 29 februarie dupa masa, dupa ce s-au efectuat analizele medicale 29 februarie dimineata.

Este respectata conditia care spune ca analizele medicale trebuie efectuate inainte de angajare sau poate fi contractual lovit de nulitate datorita neefectuarii analizelor inainte de angajare?

Sau este totul ok in ceea ce priveste succesiunea datelor.

Va multumesc
Din ce spuneti analizele s-au efectuat inaintea semnarii contractului deci contractul este OK. Timpii de inregistrare si de inceperea activitatii sunt respectati.
Daca analizele ar fi fost facute cu o zi inainte de semnarea contractului nu as fi avut nicio neliniste legat de acest aspect, succesiunea de evenimente ar fi fost de netagaduit, cum data coincide ma simt putin la mina inspectorului in caz de control.

Contabilul mi-a spuc cum ca analizele trebuie facute inainte de inregistrarea contractului de munca in revisal, mie insa mi se pare normal sa fie facute aceste analize inainte de semnarea contractului intre parti.
@inspectorSSM, va multumesc pentru raspuns :)
C.i.m. incepe sa-si produca efectele de la data inceperii activitatii si asa cum v-am mentionat in celalalt topic deschis de dvs, angajarea dvs s-a facut corect d.p.d.v. legal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
@freeelis, multumesc, initial am deschis subiectul intr-o alta categorie, mi s-a parut ca nu ar fi categoria buna de aceea am creat acest al 2-lea fir de discutie aici. Va multumesc atat pentru raspuns cat si pentru merge-uirea thread-urilor.
Popu a scris:

Daca analizele ar fi fost facute cu o zi inainte de semnarea contractului nu as fi avut nicio neliniste legat de acest aspect, succesiunea de evenimente ar fi fost de netagaduit, cum data coincide ma simt putin la mina inspectorului in caz de control.

Chiar credeti ca asta urmaresc inspectorii? Va garantez eu ca au alte tematici de control.