Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara ANGAJATORUL ARE NEVOIE DE SEMNATURA SAU ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara ANGAJATORUL ARE NEVOIE DE SEMNATURA SAU ACORDUL SCRIS ...

Bună seara
ANGAJATORUL ARE NEVOIE DE SEMNATURA SAU ACORDUL SCRIS AL SALARIATULUI PENTRU ÎNREGISTRAREA CONTRACTULUI DE MUNCĂ LA IRM ( REVISAL, REGES), EU NU AM SEMNAT NICIUN CONTRACT CU RESPECTIVA FIRMA IAR EI MI AU ÎNREGISTRAT CONTRACTUL DE MUNCĂ FĂRĂ ACORDUL MEU SCRIS.

Este nevoie ca eu sa semnez acel contract de munca înaintea înscrierii lui la IRM sau reges? mulțumesc frumos
Contractul de muncă se înregistrează la ITM dacă există acordul prealabil scris al ambelor părți - angajator și angajat.
Cum ați descoperit acest fapt ilicit?:
Puteți sesiza Procuratura pentru fals în înscrisuri și uz de fals,
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Începând cu 01.01.2011, nu se mai înregistreaza la inspectoratele teritoriale de munca contractele individuale de
munca. Acestea vor fi înregistrate în format electronic în registrului general de evidenta a salariatilor în conformitate cu
prevederile legale aflate în vigoare.

Codul Muncii
Art. 16.
(1) Contractul individual de munca se incheie in baza consimtamantului partilor, in forma scrisa, in limba romana, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii de catre salariat. Obligatia de incheiere a contractului individual de munca in forma scrisa revine angajatorului.
(2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii.
(3) Angajatorul este obligat ca, anterior inceperii activitatii, sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca.
....
Bună ziua,
Și în acest caz, contractul de munca și precum și anexele sale, se lovesc de nulitate, nu?
Am descoperit acest lucru, încă de la. Început pentru ca eu am semnat contractul de munca în luna martie, dar data era din luna februarie.

Înțeleg acest lucru, insa pentru validarea contractului pe platforma REGES, nu este nevoie și de semnătura mea, sau oricine poate valida contractului, doar cu un buletin? Mulțumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Nulitatea se constata de catre instanta.

2. Nu exista optiunea de validare a c.i.m. pe platforma REGES ... se introduc doar anumite date in aplicatia REVISAL. .
Am înțeles, iar contractul la ITM se înregistrează ( dacă este înregistrat) după ce eu îl semnez?

Va întreb acest lucru pentru ca eu am semnat contractul în luna martie, iar el datat de pe data de 12 februarie, în cazul în care la înregistrat în luna martie, pot merge în instanta pe " inducere în eroare"? Mai ales ca eu am contractul datat pe data de 12 .

Iar în reges se pot pune datele, cure t, însă, fără un acord semnat între părți?
Cornel Vasile, Consilier juridic