Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntarea la declaratie de martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntarea la declaratie de martor

Buna ziua, as vrea un răspuns din partea dvs. in urmatoarea problema.
Am fost citat ca martor intr-un proces civil privind legalitatea unui contract de vânzare cumpărare pt. un teren intre un nepot si mătușa acestuia. Dupa declaratie in fata judecatoruuli am fost amenințat ca imi deschide dosar penal pentru marturie mincinoasa de catre tatal nepotului care nu este parte in dosar.Intrebarea mea este dacă îmi retrag declarația ce se întâmpla. Mentionez ca nu a fost dat nici un solutie in dosar.
Mulțumesc.
Dacă știți că ați făcut declarații mincinoase și sunteți pasibil de a fi tras la răspundere penală, puteți și este în interesul dvs. să retrageți declarația, înainte de pronunțarea unei hotărâri judecătorești în cauza în care ați fost martor:
(3) Autorul nu se pedepseşte dacă îşi retrage mărturia, în cauzele penale înainte de reţinere, arestare sau de punerea în mişcare a acţiunii penale ori în alte cauze înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie, ca urmare a mărturiei mincinoase.
( art. 273, alin. 3, Noul Cod penal)
Daca solutia din dosar va fi motivata (si) pe declaratia dvoastra de martor si in conditiile in care partea interesata va putea demostra sperjurul dvoastra, veti avea probleme serioase.
ce-am declarat este adevarat, dacă ar mai fi sa mai dau o declarație tot asa as spune, dar nu imi place sa fiu amenințat. Nu trebuie dovedita aceasta mărturie dacă e mincinoasa sau nu?
Pai am specificat ca cel care va ameninta cu plangerea penala TREBUIE SA DEMONSTREZE! Altfel nu e decat o tentativa de intimidare.
Orice afirmatie in fata unui organ judiciar trebuie dovedita, cu atat mai mult o plangere penala,daca stiti ca ati declarat adevarul nu aveti de ce sa va temeti.