Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale OUG 44/2015 Buget local
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

OUG 44/2015 Buget local

Buna ziua,
am dorit sa beneficiem de facilitatile fiscale acordate in baza OUG 44/2015,astfel in Dec 2015 am facut o cerere catre Primaria Barcanesti Prahova, solicitând anularea unui procent din penalitatile de intarziere conf.OUG.
In Martie 2016 am primit raspunsul - conform HCL 13/25.02.2016, se aproba anularea unui proc.de 70% din penalitatile aferente obligatiilor principale la data de 31.12.2015, iar conform anexei atasata raspunsului, noi nu avem debit principal restant la 31.12.2015, deci nu beneficiem de asa zisa facilitate....
Întrebarea mea este daca este corecta aceasta Hotarare a cons.local avand in vedere ca OUG face referire la obligatiile principale restante la 30.09.2015 ci nu la 31.12.2015 cum s-a invocat in respectiva hotarare....
Pe de alta parte, conform OMFP 3831/2015 art.2,alin.3,lit.c, acordarea facilitatilor fiscale se face si pentru obligatiile de plata accesorii neachitate la 30.09.2015 aferente debitelor stinse pana la aceasta data - putem merge pe acelasi considerent in cazul HCL mentionata mai sus (IN CARE SE FACE REFERIRE LA DEBITUL RESTANT LA 31.12.2015) ?
Multumesc anticipat !
Avand in vedere prevederile art.12 alin.(1) din OUG 44/2015,in cazul obligatiilor de plata datorate bugetelor locale,prevederile OUG se aplica,daca consiliul local stabileste,prin hotarare,aplicarea acestor prevederi. In alin.(3)al acestui articol,se arata ca prin hotararea consiliului local se aproba si procedura de acordare a anularii cotei din majorarile de intarziere(o cota de pana la 73,3 % din majorarile de intarziere,datorate ca urmare a neachitarii la termen a obligatiilor de plata restante datorate bugetelor locale.Deci,consider ca hotararea consiliului local este corecta,acesta fiind in masura sa aprobe procedura.
Multumesc pentru raspuns !
Dar tot nu sunt impacata .....este corect, conform alin.3,art.12 al OUG 44, Consiliul local aproba si procedura de acordare a anularii unei cote aferente majorarilor de intarziere.
Dar nu ar trebui sa pastreze principiile OUG 44 ? Nu ar trebui ca datele de referinta ale OUG sa se regaseasca si in HCL ?
Altfel, asa cum este intocmita HCL 13/25.02.2016, nu mai avem parte de nicio facilitate ...asa ca banii merg tot la bugetul local ...
Procedura de aplicare a prevederilor OUG ne.44/2015,aprbata prin OMFP nr.3831/2015,se refera doar la acordarea unor facilitati fiscale in cazul creantelor administrate de catre organul fiscal central(ANAF,potrivit art.1 din OUG nr.44/2015).