Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati restante la bugetul statului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati restante la bugetul statului

Buna ziua,
Firma este inactiva (exista decizie ANAF ,iar la Registrul Comertului ,suspendata de mai mult de 3 ani),cu datorii la bugetul statului,nu foarte mari,dar si accesorii care sunt de 2 ori mai mari decat obligatiile fiscale principale.
Va rog sa-mi spuneti, daca as plati datoriile fiscale,in vederea rezilierii firmei la Registrul Comertului,din accesorii s-ar mai reduce ceva (este o lege ,dar nu stiu daca se aplica in acest caz)?
Multumesc!
Facilitatile fiscale pentru obligatiile de plata accesorii aferente creantelor principale datorate bugetului general consolidat la 30.09.2015,sunt prevazute in OUG nr.44/2015 si OMFP nr.3831/2015(prin care s-a aprobat Procedura de aplicare a acestei OUG). Una din conditiile de baza a fost aceea ca pana la data de 31.03.2016 sa fi platit debitele principale restante la 30.09.2015. A doua conditie este,plata pana la data de 30.06.2016 a unei cote de 45,8 %din dobanzile aferente debitelor restante la 30.09.2015. Nu stiu daca aveti sansa de a beneficia de aceste facilitati,merita sa incercati. Mergeti la Administratia fiscala de care apartineti si solicitati clarificari legate de aceste prevederi legale.