avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati restante la bugetul statului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati restante la bugetul statului

Buna ziua,
Firma este inactiva (exista decizie ANAF ,iar la Registrul Comertului ,suspendata de mai mult de 3 ani),cu datorii la bugetul statului,nu foarte mari,dar si accesorii care sunt de 2 ori mai mari decat obligatiile fiscale principale.
Va rog sa-mi spuneti, daca as plati datoriile fiscale,in vederea rezilierii firmei la Registrul Comertului,din accesorii s-ar mai reduce ceva (este o lege ,dar nu stiu daca se aplica in acest caz)?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 13:08, 18 Aprilie 2016
Facilitatile fiscale pentru obligatiile de plata accesorii aferente creantelor principale datorate bugetului general consolidat la 30.09.2015,sunt prevazute in OUG nr.44/2015 si OMFP nr.3831/2015(prin care s-a aprobat Procedura de aplicare a acestei OUG). Una din conditiile de baza a fost aceea ca pana la data de 31.03.2016 sa fi platit debitele principale restante la 30.09.2015. A doua conditie este,plata pana la data de 30.06.2016 a unei cote de 45,8 %din dobanzile aferente debitelor restante la 30.09.2015. Nu stiu daca aveti sansa de a beneficia de aceste facilitati,merita sa incercati. Mergeti la Administratia fiscala de care apartineti si solicitati clarificari legate de aceste prevederi legale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 44/2015 buget local chivuflaviana chivuflaviana Buna ziua, am dorit sa beneficiem de facilitatile fiscale acordate in baza OUG 44/2015,astfel in Dec 2015 am facut o cerere catre Primaria Barcanesti Prahova, ... (vezi toată discuția)
Oug 44/2015 - taxe locale borcuta borcuta Buna ziua, La data de 30.09.2015 sunt inregistrat cu un debit reprezentand datorie principala la bugetul local (A). Pana la data de 31.03.2016 am achitat ... (vezi toată discuția)
Scutire la plata penalitatilor la impozite si taxe locale mirela2007 mirela2007 Buna .As dori sa stiu daca beneficiez de scutire de la plata penalitatilor aferente taxelor si impozitelor restante la bugetul local .Am citit in OUG 44/2015 ... (vezi toată discuția)