Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere pentru program de 4zile/saptamana
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere pentru program de 4zile/saptamana

Buna ziua!

Pentru persoane care muncesc 4 zile/saptamana, cate 10 ore/zi, cate zile libere se dau de la angajator? Se aplica minimul de 20 zile libere/an. Si cum se procedeaza in ce priveste zilele libere date de sarbatori nationale?

Multumesc anticipat!
De unde ati scos asa ceva : "Se aplica minimul de 20 zile libere/an. " ?

Zilele de repaus saptamanal sunt in numar de doua. De regula, sambata si duminica.

Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt cele mentionate in art.139 C.mun., si anume:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

Zilele libere date de sarbatori nationale si care nu sunt mentionate in Codul Muncii ca fiind zile in care nu se lucreaza pot fi recuperate , daca asa ceva este mentionat in reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului.
Scuze! M-am exprimat gresit.
Ma refeream la zilele de concediu. O zi de concediu inseamna mai mult proportional cu timpul muncit fata da un program normal de 8 ore/zi. In acelasi timp, stiu ca exista minim 20 zile de concediu de odihna pe an.
eLiberare, utilizator
Care este durata timpului de munca mentionata in c.i.m.?
Urmeaza sa fac actul aditional, dar o sa fie 40 de ore/saptamana, luni-joi de la 8 la 18.
Asta ar echiva cu un program de munca de 8 ore/zi ... prin urmare, durata minima a Co este de 20 de zile lucratoare indiferent de durata timpului de munca inserata in c.i.m.