Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarbatori legale in romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarbatori legale in romania

care sunt actele/hotararile/legile care au stabilit sarbatorile legale in romania de-a lungul timpului ?
Codul Muncii este actul normativ care stabileste zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza.

Art. 139
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.