Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere in anul 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere in anul 2017

Buna ziua!
Care sunt zilelle libere din anul 2017?
24 ianuarie 2017 este zi libera?
Codul Muncii a fost modificat?
Art.139 C.mun.
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
Liniuţa "1 iunie" de la alin. (1) al art. 139 a fost introdusă de art. unic din LEGEA nr. 220 din 17 noiembrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 18 noiembrie 2016.

- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.