avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere in anul 2017
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere in anul 2017

Buna ziua!
Care sunt zilelle libere din anul 2017?
24 ianuarie 2017 este zi libera?
Codul Muncii a fost modificat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:36, 8 Decembrie 2016
Art.139 C.mun.
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Române;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
----------
Liniuţa "1 iunie" de la alin. (1) al art. 139 a fost introdusă de art. unic din LEGEA nr. 220 din 17 noiembrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 931 din 18 noiembrie 2016.

- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sărbătorile? Anairda123 Anairda123 Mă interesează dacă de sărbători, cum ar fi Paștele și Rusaliile, am dreptul la avea liber, întrucât sunt romano catolică. Până acum îmi luam ... (vezi toată discuția)
Legea 88/2018 adiadi28 adiadi28 Avand in before textul de lege de la art. 139 sa mai introdus un Aline at. Intrebare cei de religie Romano catolici beneficiaza de zile libere in plus fata de ... (vezi toată discuția)
Zile libere alte religii Tamas89 Tamas89 Buna ziua, As avea o intrebare in legatura ​cu Art. 139 din SECŢIUNEA 3, Codul Muncii actualizat 2018 (Legea nr. 53/2003). Art. 139 zice urmatorul ... (vezi toată discuția)